Az elmúlt hetekben a felsőoktatási intézmények váltak az Izrael elleni tiltakozások központjává. Korábban utcai tüntetéseken vonultak fel, később az egyetemeket foglalták el, sátortábort építettek, és Palesztina létjogosultsága mellett felszólaló vendégeknek adtak szót. A múlt héten a Torinói Politechnikumban Brahim Braya imám mondott beszédet, aki többek között Palesztina szabadságát és a dzsihádot éltette.
Az iszlám vallási vezető felszólalását komoly kritikák kísérték. A tervek szerint pénteken imádságra gyűltek volna össze az imám vezetésével a muzulmán közösség tagjai a Torinói Politechnikumban. A rektorátus, valamint Anna Maria Berinin egyetemekért és kutatásokért felelős miniszter azonban még időben betiltotta a vallási jellegű rendezvény megtartását. Az imám iszlámfóbiával vádolta a kormányt és az újságírókat.
Véleménye szerint alkotmányellenesen járnak el, hiszen nem biztosítják a vallás szabad gyakorlását a muzulmán közösség tagjainak. Az Olasz Testvérek frakcióvezetője, Tommaso Foti szerint elfogadhatatlan, hogy az Izrael-ellenes tüntetők odáig jutottak, hogy mecsetté alakítanák az olasz egyetemeket. Az olasz felsőoktatási intézmények egyébként a laicitás nevében már évek óta mindenfajta vallási esemény száműztek a falaik közül. Gondoljunk csak arra, hogy a La Sapienza római egyetemen 2007-ben nem engedték felszólalni XVI. Benedek pápát. Akkor 56 egyetemi docens nyílt levélben ellenezte, hogy a katolikus egyházfő előadást tarthasson a diákoknak.
Nem nyugszanak az Izrael-ellenes tüntetők, újabb gyűlölethullám érte a családokért és az egyetemekért felelős minisztereket. A Liga európai parlamenti képviselője ellen is erőszakkal léptek fel az egyetemeket elfoglaló baloldali csoportok. Eugenia Roccella születésekért és családokért felelős miniszter és Annamaria Bernini egyetemekért és fejlesztésekért felelős tárcavezető került a hétvégén a palesztinpárti tüntetők és a feministamozgalmak gyűlöletének középpontjába.
A kormány két tagja Trentóban egy gazdasági fesztiválon szólalt fel, miközben tüntetők egy csoportja demonstrált az épület előtt. A feministák az abortuszhoz való jogot követelték, nehezményezik a kormány élet védelemre irányuló lépéseit.
Az egyetemekért felelős miniszter ellen pedig azért tüntettek, mert betiltotta a muzulmán közösség tagjainak, hogy imádkozzanak a felsőoktatási intézményekben. A tárcavezető a fesztiválon elhangzott felszólalásában bírálta Brahim Baya imám felszólalását a Torinói Politechnikumban.
A tárcavezető újra leszögezte, nem engedik, hogy mecsetté alakítsák az egyetemeket. Minden ez irányú próbálkozást meg fognak akadályozni. Azt is hangsúlyozta: fontos, hogy a rektorok őrködjenek az egyetemek laicitása felett.
A sajtó arról is beszámolt, hogy agresszió érte a Liga európai parlamenti képviselőjét, Silvia Sardonét. A jobboldali politikus a Torinói Politechnikum előtt akart rögzíteni egy rövid videót. Az Izrael-ellenes tüntetők körbevették, lökdösni kezdték és vízzel öntötték le. Súlyos rágalmakkal illették, rasszistának, homofóbnak nevezték, és szó szerint elkergették az egyetem területéről. Azt kiabálták, a kormány politikusainak nincs helye az egyetemeken, a ligásoknak takarodniuk kell.
Közben elkezdődött az Izrael-ellenes tüntetők okozta károk felmérése a Torinói Politechnikum területén. Az első becslések szerint 106 ezer euróba kerül a megrongált ajtók és ablakok megjavítása, a festékkel elcsúfított falak és mellékhelyiségek megtisztítása.
Borítókép: Diákok tiltakoznak a G7-ek külügyminiszteri találkozóján Nápolyban, 2024. április 19-én (Fotó: Stringer/Anadolu)