Alsó-Ausztria június 1-jétől kísérleti jelleggel fizetési kártyát vezet be a menedékkérők számára. A kártyát kezdetben nyolc befogadóközpontban adják ki – derül ki a szövetségi tartomány szerdai közleményéből, írta meg az EXXpress.
A kísérleti fázis után lehetséges a kiterjesztése az egész tartományra. Gerhard Karner belügyminiszter és Johanna Mikl-Leitner kormányzó Osztrák Néppárti politikusok üdvözölték a lépést.
A nyolc helyszínt azért választották ki, hogy „teszteljék a kártya működőképességét városi és vidéki területeken egyaránt” – írja a közlemény.
Az intézkedés célja egyrészt az, hogy Alsó-Ausztriát a menedékkérők számára vonzó célponttá tegyék, másrészt pedig az, hogy teljesítsék a menedékkérők ellátására vonatkozó jogi kötelezettségeket.
Az új fizetési kártya célja, hogy megakadályozza a dohány és az alkohol vásárlását, valamint, azt hogy a menedékkérők által kapott pénz az emberkereskedőknél kössön ki.
– magyarázta a tartományi tanácsos.
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) tartományi szervezete szerint: „fontos, hogy megakadályozzuk, hogy mindazok, akik nem védelmet, hanem szociális juttatásokat keresnek, Alsó-Ausztriába jöjjenek”.
A menekültek korábban munkába állnak
Kedden bejelentették, hogy a menekülteket megismertetik az országban elfogadott értékekkel, és arra ösztönzik őket, hogy nonprofit tevékenységet vállaljanak. E kezdeményezést korábban Gerhard Karner belügyminiszter és Susanne Raab integrációs miniszter terjesztette elő.
Céljuk, hogy már a menekültstátusról szóló döntés előtt kötelezővé tegyék az „alapvető tanfolyamokat”, és további foglalkoztatási lehetőségeket teremtsenek.
Az állami alapellátásban részesülő 35 ezer menekültből jelenleg 1600-ról gondoskodik a szövetségi tartományi kormány. Az Ukrajnában élő, kitelepített személyek nem tartoznak ide, és őket a változások sem érintik.