A kormányzó Demokratikus Haladó Párt (DPP) gyűlésén Laj Csing-tö azt mondta, kész hozzájárulni a kölcsönös megértéshez. A megbékélést szorgalmazta, és felszólította Pekinget, hogy osztozzon Tajpejjel a régiós stabilitás fenntartásában.Emellett köszönetet mondott az Egyesült Államoknak és azon többi országnak, amely aggodalmának adott hangot a kínai hadgyakorlatok miatt.
A nemzetközi közösség nem fogja tűrni egyetlen ország feszültségkeltési kísérleteit sem a Tajvani-szorosban
– szögezte le.
A januári elnökválasztás győztesét, Lajt a héten iktatták be hivatalába, beiktatási beszédében pedig a tajvani demokrácia és szabadság fontosságát hangoztatta, kiemelve: Pekingnek tiszteletben kell tartania a tajvani nép akaratát. Kína veszélyesnek nevezte az államfő szavait, csütörtökön pedig kétnapos, Peking által „büntetőként” aposztrofált hadgyakorlatba kezdett a sziget körül.
A Kínai Népköztársaság szakadár tartományának tekinti az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező Tajvant, és soha nem zárta ki, hogy akár erővel is kész megvalósítani az újraegyesítést.
Borítókép: Egy hadihajó, amint a tengeren hajózik a Joint Sword–2024A hadgyakorlat során egy ismeretlen helyen. Kína május 24-én háborúra figyelmeztetett Tajvan miatt, és közölte, hogy fokozza az ellenintézkedéseket, amíg a teljes újraegyesítés meg nem valósul, miközben a kínai erők hadgyakorlatot tartottak az önrendelkezési joggal rendelkező sziget körül (Fotó: AFP/Eastern Theater Command Of The People’s Liberation Army)