Túl sokáig ragaszkodtak a szövetségesek ahhoz a gondolkodásmódhoz, hogy Ukrajna a Kremlt harctéri sikerekkel tárgyalásokra kényszerítheti
– mondta a Newsweeknek Alissa de Carbonnel, a Nemzetközi Válságcsoport (ICG ) európai és közép-ázsiai programigazgató-helyettese.
Az ukrán erők hátrányban vannak, az orosz csapatok előrenyomultak keleten, különösen Harkiv térségében, ahol azonban az ukrán erők lőszerhiánnyal küzdenek, amit az amerikai kongresszus által elfogadott segélycsomag remélhetőleg orvosolni tud, írja a Newsweek amerikai hetilap hírportálja.
Miközben Kijev és Moszkva egyaránt abban reménykedik, hogy ellenfele engedményeket tesz a békéért cserébe, Ukrajnának a háború folytatásához elegendő katonai erőt kell besoroznia, és arra is várnia kell, hogy támogatói megadják neki az ehhez szükséges fegyvereket – emlékeztet a Válságcsoport.
Az ICG jelentése szerint a 2023-as év „megmutatta a Kijev által előhúzott lapok gyengeségeit”, és hogy a nyugati támogatás nem garantálható, különösen az Egyesült Államokban a segélyezéssel kapcsolatos politikai megosztottság miatt.
A jelentés arra is felhívja a figyelmet, hogy
Ha az Egyesült Államok csökkenti a támogatását, Európának kell majd pótolnia azt.
De ehhez az elmozduláshoz szükséges lenne, hogy az európai szövetségesek többet költsenek a védelmi beszerzésekre, véli az ICG, amely arra is rámutat, hogy Kijev szövetségeseinek „óvatosan kell eljárniuk”, hogy csak fokozatosan növeljék a katonai segítségnyújtást, hogy az ne lehessen vörös posztó Moszkva szemében.
A jelentés szerint legalább ilyen fontos lenne, hogy Ukrajna rendbe hozza a „rossz toborzási rendszerét”, valamint mozgósítsa és megfelelően kiképezze a frontcsapatokat.
Ha Ukrajna és támogatói nem lépnek gyorsan, Kijevnek lehet, hogy nem lesz más választása, mint hogy Oroszország feltételei szerint egyezséget kössön
– mutatott rá a jelentés, amely szerint azonban ha egy ilyen alku rövid távon véget is vetne a harcoknak, az „óriási árat jelentene nemcsak Ukrajnának, hanem az európai biztonságnak is”.
A Nemzetközi Válságcsoport szerint Kijevnek és szövetségeseinek „addig kell folytatniuk a harcot, amíg Moszkva nem lesz érdekelt egy olyan megállapodásban, amely nemcsak a vérontásnak vet véget, de egyben korlátozza Oroszország jövőbeni harci kapacitásait is.”
Az elmúlt napokban Putyin jelezte, hogy fontolóra venné a jelenlegi harcvonalakat elismerő béketárgyalásokat, de tovább harcol, ha Ukrajna és szövetségesei nem egyeznek bele – írta a Reuters. Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter erre úgy reagált, hogy Putyin ezekkel a „hamis állításokkal” megpróbálja kisiklatni a jövő hónapban Svájcban megrendezendő, ukrán kezdeményezésű békecsúcsot.