Vita Bukarestben: átadható-e egy Patriot Ukrajnának?

Oroszország nem engedheti meg magának, hogy megtámadja Romániát, és nem is akarja megtámadni.

A román hadsereg Patriot rakétavetője PAC-2 ATM rakétát lő ki egy hadgyakorlat során a Fekete-tenger melletti Capu Midia katonai lőtéren (Fotó: AFP/Daniel MIHAILESCU)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vita alakult Romániában azzal kapcsolatban, hogy az ország átadhat-e egy Patriot légvédelmi rendszert Ukrajnának. Klaus Johannis román elnök múlt héten, Joe Biden amerikai elnökkel folytatott washingtoni egyeztetése után arról beszélt, hogy Románia fontolóra veszi Kijev kérésének teljesítését, ugyanakkor előzetes elemzés szükséges, hiszen az ország nem maradhat légvédelmi rendszer nélkül. A végső döntést a Legfelsőbb Védelmi Tanács hozza meg. 

Konsztantyin Dolgov, Oroszország ENSZ-nél akkreditált állandó képviselő-helyettese a bukaresti szándék bejelentése után  rakétatámadással fenyegette meg Romániát arra az esetre, ha „öngyilkos lépésre” szánja el magát azzal, hogy Ukrajnának légvédelmi rendszereket biztosít román területről. Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint az oroszok nem mernek támadást indítani Románia ellen. 

Oroszország nem engedheti meg magának, hogy megtámadja Romániát, és nem is akarja megtámadni Romániát

– idézte a Krónika erdélyi portál a román kormányfőt. Korábban Angel Tîlvar védelmi miniszter azt mondta, a jelenleg használt Patriot légvédelmi rendszer nélkülözhetetlen Romániának. Kiemelte: Romániának jelenleg négy Patriot légvédelmi rendszere van, de ezek közül  egyelőre csak egy működőképes, így az nélkülözhetetlen. Ciolacu újságíróknak nyilatkozva finomította egy előző kijelentését, miszerint a védelmi miniszternek „nagy fenntartásai” vannak a Patriot-átadással kapcsolatban.

Nem azt mondtam, hogy nagyok, csak azt, hogy fenntartásai vannak

– pontosított a miniszterelnök. Stefan Popescu volt külügyi államtitkár szerint a tét sokkal nagyobb, mint első pillantásra látszik. Mint fogalmazott, Románia megmutathatja, hogy valóban stratégiai partnere az Egyesült Államoknak. 

A Washingtonnal való kapcsolatunk is a tét, ahogyan az iraki vagy afganisztáni szerepvállalásunk idején is történt

– hangsúlyozta a külpolitikai szakértő. 

Mint arra a Maszol erdélyi portál emlékeztet: Romániának jelenleg négy Patriot légvédelmi rendszere van, amelyből az egyik már működik, egy másik majdnem működőképes, két továbbinak pedig folyamatban van a működésbe helyezése. Mircea Mindrescu tábornok szerint bármilyen megoldás is születik Ukrajna megsegítésére, Románia védelmi lefedettségének ugyanazon a szinten kell maradnia. Szakértők szerint Románia valamilyen „kárpótló csomagot” kaphat, nem kizárt rövid vagy akár közepes hatótávolságú légvédelmi elemek áthelyezése sem.

Borítókép: A román hadsereg Patriot rakétavetője PAC–2 ATM rakétát lő ki egy hadgyakorlat során a Fekete-tenger melletti Capu Midia katonai lőtéren (Fotó: AFP/Daniel MIHAILESCU)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.