A háborút támogató, európai országok egyre frusztráltabbak Magyarország akadékoskodása miatt, amely szerintük az ukrajnai katonai segélyek ügyében történnek – írja az Origó. És, tegyük hozzá, a fegyverszállítások és háború eszkalációja ellen is fellép a magyar kormány. Ahogy már arról beszámoltunk, Hadja Lahbib, a belga külügyminiszter bejelentette, hogy a 7-es cikkely szerinti eljárás felgyorsításával egyszerűen meg kellene fosztani Magyarországot a szavazati jogától. Ez tehát azt jelenti, hogy most próbálják eltüntetni a háború útjából az utolsó akadályt. Ahogy megírtuk, a magyar választók erős döntése kell június 9-én, hogy Magyarország ki tudjon maradni a háborúból.
Bukás vár a belga kormányra
Óriási bukás előtt áll a belga kormány, ezért néhány nappal a parlamenti választásuk előtt gyorsan elkezdték Magyarországot szidni.
Ám nem véletlen a belga kormány mozgolódása. Június 9-én Belgiumban egyúttal országgyűlési választásokat is tartanak. A belgiumi kormánypártok nagy bukás előtt állnak, könnyen lehet, hogy a bevándorlásellenes jobboldali párt alakíthat kormányt.
Belgiumban vasárnap megválasztják a regionális és a szövetségi parlamentet, valamint az Európai Parlament belga képviselőit is. Belgiumról érdemes tudni, hogy a főként a holland nyelvet beszélő flamandok és a francia nyelvű vallonok által létrehozott szövetségi államnak, a Belga Királyságnak sorozatos kormányválságokkal kellett szembenéznie az utóbbi évtizedekben. Az ország már most is tartja a leghosszabb kormány nélküli időszak világrekordját, 2018 decemberétől 2020 októberéig Belgiumnak 652 napig nem volt kormánya. Továbbá az ország vezetése azért sem stabil, mert a franciák és a flamandok nem tudnak közös nevezőre jutni a szövetségi államban. Az ország etnikai és nyelvi sokszínűsége miatt rengeteg párt van szétszórva az ország belső regionális és nyelvhatárain.
További Külföld híreink
Európai szinten a belgák 22 EP-képviselőről dönthetnek. Szövetségi szinten az állampolgárok megválasztják a szövetségi parlament százötven képviselőjét és a szenátus ötven tagját a hatvantagú szenátusból. Tíz szenátort pedig a szövetségi választások eredménye alapján arányosan osztanak el a pártok között.
A brüsszeli fővárosi régió esetében pedig a fővárosi régió 89 képviselőjét választják meg, amelyből 72 francia nyelvű, 17 holland nyelvű politikus. A flamand nacionalisták az előrejelzések szerint megnyerik az országban nevezett választást. Vallóniában, az ország francia nyelvű déli felében a szociáldemokraták és a szélsőbaloldal dominált a kampányban.
További Külföld híreink
A közvélemény-kutatások szerint Flandriában két flamand jobboldali párt fogja megszerezni a szavazópolgárok többségének bizalmát. A jobboldali Vlaams Belang a flamand szavazatok akár 27 százalékát is megszerezheti, és ezzel az ország legnagyobb pártjává válhat. A szintén jobboldali Új Flamand Szövetség (N-VA) körülbelül húsz százalékot szerezhet, amivel a koalíciós tárgyalások során eldöntheti a mérleg nyelvét. Vallóniában és Brüsszelben az RTBF közszolgálati műsorszolgáltató legutóbbi közvélemény-kutatása szerint a Frankofón Szocialista Párt (PS) a jobbközép liberális Mouvement Réformateurrel (MR) egyaránt 23 százalék körül áll. A harmadik helyen a szélsőbaloldali PTB áll.
További Külföld híreink
Vallóniában a zöldek 8,8 százalékra estek vissza, 3,1 pontot vesztettek, ezzel a törvényhozás legrosszabb pontszámát érték el. Az MR 2,1 százalékponttal erősödött, és a 2019-es választások óta először válik Vallónia vezető pártjává, holtversenyben a PS-vel (22,6 százalék). A centristának nevezett Les Engagés 18,1 százalékot várhat, míg PTB zsinórban 14 százalék körül áll.
Flandria hagyományosan jobboldali, míg Vallónia baloldali. Emiatt rendkívül nehéz egy működőképes szövetségi kormányt kialakítani. Június 9-e után a pártok koalíciókat építenek egy szövetségi, flamand, brüsszeli és vallon kormány érdekében, amely tárgyalásokat rendkívül megnehezíti a rendkívüli töredezettség.
Az ország következő miniszterelnöke Tom Van Grieken, a flamand Vlaams Belang pártelnöke lehet, de akár úgy is alakulhat, Bart De Wever, az Új Flamand Szövetség elnöke, Paul Magnette, a francia ajkú Szocialista Párt vezetője és esetleg, alaposabb választási káosz esetén, George-Louis Bouchez, a francia ajkú liberális reformista mozgalom vezetői lehetnek a koalíciós tárgyalások eredményeként.
Ami biztosnak tűnik: a százötven fős kongresszusban a radikális jobboldali flamand pártok szerzik meg a legtöbb szavazatot (a Vlaams Belang 26 mndátumot, az N-VA 20), őket követné a szélsőbaloldali Belgiumi Munkáspárt (19). Viszont óriásit bukna Alexander De Croo miniszterelnök pártja, az Open Vld csak hat mandátumot szerezne, vagyis frakciója a felére csökkenne (a 2019-es választásokon 12 mandátumot szereztek).
De a statisztikák, a háttérrészletek után nézzük a lényeget: a belga, baloldali médiumok versenyt kezdtek aggódni, hogy a radikális jobboldal nyerheti a parlamenti választást. A Le Soir például valóságos körképet tett közzé, hogy lehet-e élni és hogy is lehet élni olyan országokban, ahol – az ő értékítéletük szerint – nagyon jobboldali kormány van hatalmon.
A miniszterelnök pártja tehát szánalmas eredményre számíthat.
A magyarokat gyalázó külügyminiszternő, Hadja Lahbib egyébként az ultraliberális MR tagja. Ötvennégy éves, és már külügyminiszterré választása is botrányos volt. A migránshátterű, a muszlim vallásról buddhizmusra áttért újságírónőnek semmiféle politikai tapasztalata nem volt. Az orosz–ukrán háború kitörése előtt szélsőséges oroszbarátsággal vádolták, talán ezt ellensúlyozandó, Hadja Lahbib az ukránok egyik leghangosabb támogatójává vált. (Korábbi, még tévériporterként tett krími látogatása idején az ukrán internetes oldalak egyik leggyűlöltebb szereplője volt.)
Már külügyminiszterként botrányba keveredett, amikor kiderült, enyhén szólva nem tett meg mindent, hogy a Hezbollah terrorcsoportot ne tudják pénzelni Belgiumból. Hadja Lahbib egyébként harcos LMBTQ-aktivista, amikor például a Balkánon járt diplomáciai körúton, provokatívan elsősorban ezzel a kérdéssel foglalkozott.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezIlyen a karácsonyi díszbe öltözött Fehér Ház + videó
A több ezer dekorációs elemmel és fényfüzérrel díszített Fehér Ház minden ünnepi szezonban mintegy százezer látogatót fogad.
Oroszokat vádolnak orosz katonatisztek elleni merényletek előkészítésével
Életfogytiglani börtönbüntetésre számíthatnak.
Ferenc pápa a Rebibbia római börtönben nyitotta meg a második szent kaput
Ferenc pápa a börtön udvarán álló Miatyánk-templom ajtaját tárta ki.
A biztonság áll a januárban kezdődő lengyel uniós elnökség középpontjában
Lengyelország EU-ügyekért felelős államtitkára szerint az elnökség fő üzenete a biztonság lesz, amely az ukrajnai háború és annak EU-ra gyakorolt hatása miatt kulcsfontosságú.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Orbán Viktor: Visszatérnek a békeévek, és megint lesznek nagy gazdasági sikereink
Az ukrán család a harmadik karácsonyát tölti Budapesten a háború miatt, már beilleszkedtek nálunk
Csattant a csók: Mikes Anna dögös szerelésben csábította el Krausz Gábort
Mégis van egy boltlánc, ami karácsonykor is kinyit Magyarországon: náluk lehet vásárolni az ünnepek alatt
Napi horoszkóp 2024. december 26.: a Kosnak érdemes lenne lazítani a gyeplőn, a Bikának a mai nap a pihenésről szól
Zelenszkij reagált Robert Fico moszkvai látogatására
Tölgyessy Péter lerántotta a leplet Magyar Péter fondorlatos tervéről
Wyatt Earp: A vadnyugati legenda, aki megbundázott egy vb-döntőt
Demjén Ferenc nem tréfált, kőkeményen kiállt Orbán Viktor mellett
Szoboszlai és négy további liverpooli a veszélyzónába került
Elon Musk szerint Biden kegyelmet ad majd bőkezű támogatójának
Szoboszlai „kézrátételes” karácsonyi fotóját nem mindenki fogadta jól
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezIlyen a karácsonyi díszbe öltözött Fehér Ház + videó
A több ezer dekorációs elemmel és fényfüzérrel díszített Fehér Ház minden ünnepi szezonban mintegy százezer látogatót fogad.
Oroszokat vádolnak orosz katonatisztek elleni merényletek előkészítésével
Életfogytiglani börtönbüntetésre számíthatnak.
Ferenc pápa a Rebibbia római börtönben nyitotta meg a második szent kaput
Ferenc pápa a börtön udvarán álló Miatyánk-templom ajtaját tárta ki.
A biztonság áll a januárban kezdődő lengyel uniós elnökség középpontjában
Lengyelország EU-ügyekért felelős államtitkára szerint az elnökség fő üzenete a biztonság lesz, amely az ukrajnai háború és annak EU-ra gyakorolt hatása miatt kulcsfontosságú.