Tajpej gyakran számol be kínai erődemonstrációkról, és nemrégiben azt is közölte, hogy az elmúlt években ezek már veszélyes méreteket öltöttek. A múlt hónapban megválasztott tajvani elnök, Laj Csing-tö hivatalba lépése után a kínai hadsereg kétnapos hadgyakorlatot tartott a térségben.
Peking – amely az „egy Kína” elve alapján saját részének tekinti a szigetet – nem kommentálta a szerdai tajvani közléseket.
Csu Feng-lien, Kína tajvani ügyekért felelős irodájának szóvivője legutóbbi pekingi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a kormánynak joga van megvédeni az ország területi integritását, és védelmébe vette a múlt héten kiadott új irányelveket, amelyek célja a kínai szemszögből szeparatizmusnak minősülő tevékenységek szankcionálása.
Az országos bűnüldöző és igazságügyi szervek minden tajvani függetlenségpártit üldözni fognak, akik megszegik a törvényt, bárhol legyenek is, és szigorúan megbüntetik őket
– mondta a szóvivő az újságíróknak.
A múlt héten a kínai kormányzat közölte, hogy szélsőséges esetekben ki is végezhetik a „megrögzött" tajvani szeparatistákat, a fenyegetőzést az Egyesült Államok is elítélte.
Borítókép: A tajvani parti őrség által 2024. május 23-án készített és közzétett fotón egy kínai katonai hajó (j) látható (Fotó: Tajvani parti őrség/AFP)