Elmúló dicsőség: a brit fiatalok már alig hallottak a normandiai partraszállásról

III. Károly jelenlétében kezdődtek a megemlékezések a 80 évvel ezelőtti öldöklő csatáról.

Forrás: MTI2024. 06. 05. 22:18
Bayeux, 2024. június 5. Sírkövek a normandiai partraszállás 80. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen a normandiai brit katonai temetõben, a nyugat-franciaországi Bayeux-ben 2024. június 5-én. MTI/AP/Alastair Grant Fotó: Alastair Grant
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

III. Károly király és a hadművelet veteránjainak jelenlétében kezdődtek szerdán a normandiai partraszállás 80. évfordulója alkalmából szervezett angliai megemlékezések. Az évfordulóra időzített friss felmérés szerint ugyanakkor a brit fiatalok jelentős többsége alig tud valamit a hadműveletről.

A nyugati szövetségesek 1944. június 6-án minden idők legnagyobb összehangolt haditengerészeti, légi és szárazföldi műveletét hajtották végre az észak-franciaországi Normandia tengerpartján, ahol 156 ezer brit, amerikai, kanadai, francia és nemzetközösségi katona szállt partra az előre kijelölt műveleti övezetekben. A partraszállást intenzív légitámadások előzték meg, és a német vonalak mögött több ezer ejtőernyős, illetve vitorlázó repülőgépeken érkező katona készítette elő a műveletet.

Becslések szerint az első napon 4400 szövetséges katona halt meg a normandiai partszakaszon, a sebesültek és az eltűntek száma meghaladta a 9 ezret.

III. Károly király a dél-angliai Portsmouth hadikikötőjében – a 80 évvel ezelőtti szövetséges invázió fő kiindulópontján – rendezett szerdai megemlékezésen felidézte: jóllehet az angol partokról Franciaország felé induló hadiflotta messze a legnagyobb volt az emberiség történetében, a művelet résztvevői tudták, hogy a győzelem és a kudarc egyaránt a lehetőségek között van, egyikük sem tudta ugyanakkor, hogy túléli-e a partraszállás napját.

KAMILLA királyné; III. KÁROLY
Fotó: Kin Cheung

 A 75 esztendős Károly – akinek nagyapja, VI. György volt az Egyesült Királyság uralkodója a normandiai partraszállás idején – leszögezte: a jelenlegi és a jövőbeni nemzedékeknek nem szabad elfeledkezniük arról az áldozatról, amelyet a hadművelet résztvevői hoztak annak érdekében, hogy a zsarnokságot szabadság válthassa fel. A rettenetes áron kivívott szabadság felelősséget ró azokra is, akik ma élvezik ezeket a szabadságjogokat - fogalmazott a brit uralkodó.

A legnagyobb brit közvélemény-kutató csoport, a YouGov azonban az évfordulós rendezvények kezdetére időzített, 4207 brit felnőtt bevonásával elvégzett vizsgálatában kimutatta, hogy a fiatal brit nemzedék tagjainak többsége gyakorlatilag nem hallott a nyolc évtizeddel ezelőtt történelmi hadműveletről. A szerdán ismertetett felmérés résztvevői közül a 18-24 éves korosztály 37 százaléka nyilatkozott úgy, hogy kiterjedt ismeretei vannak a partraszállás történetéről, az e korcsoportba tartozó válaszadók 58 százaléka ugyanakkor elismerte, hogy nem túl sokat, vagy éppen semmit nem tud a normandiai invázióról.

A 25-49 éves generációból 44 százalék is azt mondta, hogy alig hallott a partraszállásról.

A hadműveletről a 65 év felettiek tudják a legtöbbet: 81 százalékuk nevezte jelentősnek vagy meglehetősen széles körűnek ismereteit, és csak 19 százalékuk válaszolt úgy, hogy nem nagyon sokat vagy egyáltalán semmit nem tud a szövetséges partraszállásról.


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.