Nyolc év után döntött úgy Irán és Bahrein, hogy helyreállítják diplomáciai kapcsolataikat, ebben egyeztek meg a felek külügyminiszterei teheráni találkozójuk során – írta az al-Dzsazíra pánarab hírportál az arab ország külügyminisztériumára hivatkozva. Az egyeztetés során Bahreint Abdullatif al-Zajani tárcavezető, Iránt pedig Ali Bageri Kani képviselte, aki májusban vette át a külügyminiszteri feladatokat, miután elődje, Hoszein Amir-Abdollahian helikopter-balesetben az iráni elnökkel, Ebrahim Raiszivel együtt életét vesztette.
A két fél megállapodott ezen a találkozón, hogy létrehozzák a szükséges mechanizmusokat a két ország közötti tárgyalások megkezdéséhez
– áll a bahreini külügyminisztérium nyilatkozatában, melyben az is szerepel, elkezdik annak vizsgálatát, hogyan lehet újraindítani a politikai kapcsolatokat.
Miután Szaúd-Arábia 2016-ban megszakította kapcsolatait Iránnal, Bahrein is hasonló döntést hozott. A konfliktus azt követően bontakozott ki, hogy iráni tüntetők megtámadták Szaúd-Arábia teheráni képviseletét arra hivatkozva, síita papot végeztek ki Rijádban. Az arab ország és Teherán azonban tavaly ismét közeledni kezdett egymáshoz, végül kínai közvetítéssel a felek a kapcsolatok helyreállításában állapodtak meg – így várható volt, hogy idővel Bahrein és Irán is normalizálják kapcsolataikat.
Az arab ország még június elején, Oroszországon keresztül kezdeményezte a lépést – erről iráni hírügynökségek számoltak be, szakértők azonban aligha tartják valószínűnek, hogy Moszkva közbenjárjon, tekintve, hogy megsértheti szövetségese, Peking érdekeit.
Elemzők tavaly arra mutattak rá, az, hogy Kína járt közben az országok diplomáciai kapcsolatainak helyreállításában, arra utal, a térségben egyre inkább csökkenni látszik az amerikai befolyás. Az pedig, hogy a bahreini vezetés Moszkvához fordult, hasonló tendenciára utal.