Európa-szerte erősödik a jobboldal. A következő napokban, az európai parlamenti választáson pedig az is kiderül, hogy mennyit. Erről írt egy hosszú cikket a Politico brüsszeli hírportál.
Franciaországban a Nemzeti Tömörülés párt jó úton halad afelé, hogy megszerezze a szavazatok egyharmadát. Ezzel óriási győzelmet aratna a francia államfő felett. A felmérések szerint a jobboldali pártot több mint kétszer annyian támogatják, mint Emmanuel Macront és pártját.
Németországban az AfD a második hely felé tart, megelőzve Olaf Scholz kancellár kormánykoalíciójának minden tagját. Olaszországban Giorgia Meloni miniszterelnök pártja, az Olasz Testvérek messze megelőzi a többieket, számolt be róla a Politico.
A brüsszeli hírportál már most, a választások előtt is retteg attól, hogy a nemzeti erők még jobban megerősödnek Európában. Egyenesen megdöbbentőnek nevezi a lap ezt a folyamatot. A Politico cikke azzal ijesztget, hogy ezen pártok sikere „olyan politikai felfordulást fog kiváltani, amelyet Donald Trump 2016-os amerikai elnökké választása okozott.”
Megjegyzik, az európai parlamenti választásokon elért eredmények végül is megmutatják, hogy merre tart a nemzeti politika Európa döntő fontosságú fővárosaiban. Hozzáteszik, Európa politikai vezetőinek rá kell jönniük, hogy többé nem lehet figyelmen kívül hagyni a jobboldali erőket.
Európának abba kell hagynia a szélsőjobbról való beszédet
– mondta Gerolf Annemans belga európai parlamenti képviselő. Kiemelte:
Ha megnézi a politikát, ha azt nézi, hol vagyunk hatalmon, akkor már nem vagyunk a politika peremén. Most mi vagyunk a jobbközép
– tette hozzá.
Középpontban a migráció kérdése a jobboldali erőknél
A Politico cikke arról is ír, hogy mi köti össze az egyre sikeresebbé váló jobboldali erőket. Szerintük ezen pártokban egyebek mellett közös, hogy nemzeti érdeket képviselnek, s bevándorlásellenesek, de megosztja őket az Oroszországgal való viszony.
A jobboldali erőket pedig egyre többen támogatják. Így a gazdálkodók és a munkavállalók is, akik az uniós politikát okolják az életszínvonaluk romlásáért, valamint a középosztálybeli szavazók, akik aggódnak a bevándorlás és az általuk hagyományosnak tartott értékek háttérbe szorulása miatt. Egyre többen vannak köztük olyan fiatalok is, akik aggódnak a megélhetési költségek emelkedése miatt.
A migráció központi szerepet játszik a pártok népszerűségében, de az abortuszhoz való hozzáférés kérdése vagy az LMBTQ+-jogok is döntő fontosságúak, írja a Politico.
A jobboldal európai színtérre lépése hosszan tartó hatással lesz a kontinens politikájára, mert a cikk szerint a korai felnőttkorban kialakult politikai hűség általában egy életen át tart.
A brüsszeli hírportál rettegve ír arról, hogy a jobboldali pártok az EU 27 országa közül hétben vannak hatalmon vagy támogatják a kormányt, köztük Olaszországban, Svédországban, Magyarországon és a Cseh Köztársaságban, hozzájuk csatlakozik hamarosan Hollandia is. A felmérések szerint Ausztriában is fordulat várható.
A Politico cikke úgy fogalmaz:
a jobboldali pártok előretörése már most megváltoztatta az európai politika menetét. Maga a felemelkedésük veszélye megkeményítette a migrációs politikát, és megijesztette a centrista pártokat, hogy mérsékeljék a zöld politikájukat. Az e heti eredmények könnyen átalakíthatják az Ukrajna támogatásáról, az abortuszokhoz való hozzáférés támogatásáról vagy az LMBTQ+ közösség jogairól szóló vitát.
A Politico cikke Magyarországgal is foglalkozik, ismét hazánkat támadja. Habár az ország viszonylag kicsi, kevesebb mint tízmillió lakossal, Orbán Viktor miniszterelnök blokkoló szerepet játszott Brüsszelben, megzavarva az EU erőfeszítéseit a menedékkérők újraelosztására és Ukrajna támogatását az orosz–ukrán háborúban, olvasható a Politico cikkében.
Ezzel pedig még Brüsszelben is elismerik, hogy a magyar miniszterelnök volt az, aki meggátolta, hogy migránsok lepjék el Európát, s a magyar kormányfő az, aki leginkább békepárti politikát képvisel az Európai Unióban.
Borítókép: Egy férfi leadja szavazatát az észak-hollandiai Castricumban 2024. június 6-án, az európai parlamenti választások hollandiai fordulójában. Az európai parlamenti választásokra 2024. június 6–9. között kerül sor (Fotó: MTI/EPA/ANP/Ramon van Flymen)