Rendkívül fontos egyeztetésekre kerül sor Brüsszelben hamarosan. A belga fővárosba várják délutánra a tagállamok vezetőit, hogy olyan kérdésekben egyeztessenek, mint a következő öt év politikai céljai, védelem, gazdaság, és mindezeken túl, hogy kik vezessék a kulcsfontosságú uniós intézményeket. Az Európai Tanács oldalán közzétett menetrend szerint ma születhet döntés arról, ki lesz a jövőben az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke, valamint az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő.
A találkozó nemcsak a megvitatandó kérdések miatt fontos: a június 9-i európai parlamenti (EP-) választások óta most ülnek először össze a tagállamok vezetői.
A Reuters hírügynökség szerint azonban már minden bizonnyal eldöntötték, kik kapják meg a pozíciókat. A cikkben úgy jósolják, Ursula von der Leyen marad a bizottság élén, a Charles Michel vezette Európai Tanács élére António Costa volt portugál miniszterelnök kerül, Josep Borrell után pedig Kaja Kallas észt miniszterelnököt jelölhetik a külügyi és biztonságpolitikai főképviselő tisztségére. A tagállami vezetők tervek szerint a június 27–28-i csúcstalálkozón erősítik meg döntésüket, utána pedig az EP testületének adják át a stafétát, melynek feladata, hogy a jelölteket – akiket minden bizonnyal hétfőn informálisan kiválasztanak – jóváhagyja. Előrejelzések szerint a bizottság elnökének személyéről július 15-én fognak szavazni.
A Financial Times brit gazdasági lapnak névtelenséget kérő uniós diplomaták arról beszéltek, biztosra vehető, hogy Von der Leyen marad az Európai Bizottság elnöke.