Rekordmértékben növekedtek a nukleáris fegyverekre fordított kiadások világszerte tavaly: a Nemzetközi Kampány az Atomfegyverek Felszámolásáért (ICAN) nevű szervezet hétfőn közzétett jelentése 13,4 százalékos növekedésről számolt be, azaz a kiadások 10,8 milliárd dollárral voltak magasabbak a 2022-es év adataihoz képest. Az országok összesen 91,4 milliárd dollárt fordítottak tavaly nukleáris kiadásokra, ami percenként közel 2900 dollárt (mintegy 1,08 millió forint) jelent.
A legnagyobb emelkedést, 18 százalékot az Egyesült Államok fegyverkezésében mutatták ki – a nyugati nagyhatalom 51,5 milliárd eurót fordított nukleáris fejlesztésekre.
A második helyen Kína áll 11,9 milliárd dollárral, harmadik helyen pedig Oroszország 8,3 milliárd dollárral. Utánuk következik az Egyesült Királyság, és végül Franciaország. A szerzők azonban kiemelték, például India és Pakisztán be nem jelentett nukleáris tevékenységet végez, ami bonyolítja a pontos sorrend felállítását. A jelentés szerint a kiadások emelkedésének hátterében az orosz–ukrán háború következtében megváltozott biztonsági helyzet áll, amelyet az Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet között tavaly októberben kitört háború még tovább fokozott. Az összesítésből ugyanakkor kiderült az is, a tendencia a világ mind a kilenc, nukleáris fegyverrel rendelkező országát érinti.