Az orosz elnök egyúttal kiemelte, Oroszország és Észak-Korea az elmúlt 70 évben jó kapcsolatokat és szoros partneri viszonyt alakított ki „az egyenlőség, a kölcsönös tisztelet és a bizalom alapján”. A cikkből kiderült az is, Putyin magasabb szintre emelné kapcsolatait a távol-keleti országgal, orosz híradások szerint „fontos dokumentumokat” írhatnak alá a felek, az átfogó stratégiai partnerségi szerződés megkötése sem kizárt, melyben biztonsági kérdések kerülhetnek középpontba. A cikkben Putyin kitért az orosz–ukrán háborúra is: „Nagyra értékeljük, hogy Észak-Korea határozottan támogatja az orosz különleges katonai műveletet Ukrajnában, szolidaritást vállal a kulcsfontossású nemzetközi kérdésekben” – fogalmazott. Putyin az Egyesült Államokra kitérve pedig azt írta, Washington küzd azért, hogy a világra ráerőltesse „egy kettős mércén alapuló globális neokolonialista diktatúrát”. Álláspontja szerint azoknak az országoknak, melyek nem értenek egyet, nyomással kell szembenézniük.
„Az Egyesült Államok és csatlósai nyíltan kijelentik, hogy a cél az, hogy stratégiai vereséget mérjenek Oroszországra” – tette hozzá. Putyin szerint a nyugati nagyhatalom és szövetségeseinek célja, hogy elhúzódjon az ukrajnai háború.
A The Guardian szerint Putyin és Kim Dzsongun észak-koreai vezető tárgyalásai során kiemelt szerepet kaphat az orosz–ukrán háború kérdése. Phenjan ugyanis temérdek tüzérségi lőszert és ballisztikus rakétákat szállíthatott Oroszországnak: a keleti nagyhatalom ugyanis nyugati partnereinek egy részét elvesztette, más országokkal viszont éppen szorosabbá vált a szövetség az elmúlt több, mint két évben, köztük Észak-Koreával és Iránnal is. Minden bizonnyal a partnerségből Phenjan is profitált, a gazdasági és diplomáciai támogatás mellett támogatást kaphatott műholdprogramjához, a brit lap a fegyverszállítmányokat sem zárta ki.
Az Egyesült Államok viszont nemigen nézi jó szemmel, hogy Putyin és Kim Dzsong Un politikájának köszönhetően az orosz–észak-koreai kapcsolatok egyre inkább erősödnek. Aggodalmát fejezte ki a kétnapos látogatás kapcsán John Kirby, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának kommunikációs koordinátora, aki szerint nemcsak a háború miatt kell odafigyelni Moszkva és Phenjan együttműködésére, hanem a Koreai-félsziget biztonsága miatt is. „Ami aggaszt minket, az a két ország közötti kapcsolatok elmélyülése” – hangsúlyozta.
Műholdfelvételek szerint Putyint katonai parádéval fogadhatják az észak-koreai fővárosban, az orosz elnök a kétnapos látogatás után Vietnámba utazik tovább.
Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök (balra) és Kim Dzsong Un első számú észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt főtitkára, a Nemzetvédelmi Bizottság első elnöke a szibériai Vosztocsnij űrrepülőtér hordozórakéta-összeszerelő hangárjában 2023. szeptember 13-án (Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Artyom Geodakjan