A kilencedik Európai Parlament (EP) szavazási szokásait elemzi az utolsó ötéves ciklus (2019–2024) során a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Európai Tanulmányok Műhelyének legújabb publikációja. Az elemzés kiemelt figyelmet fordított az Európai Néppárt (EPP) szavazási tendenciáira a négy fő jogalkotási téma körül: a migrációs és menekültügyi paktum, az európai zöldmegállapodás, a Magyarország és Lengyelország elleni állásfoglalások, valamint a kereskedelmi megállapodások. A tanulmány a tényeket részesíti előnyben, 86 uniós jogszabály kapcsán elemzi az EPP álláspontját a legfontosabb politikai ügyekben és a következő eredményeket tárja az olvasó elé:
az esetek 95 százalékában a EPP pontosan úgy szavazott, mint az európai szocialisták (S&D) és liberálisok (Renew), 75 százalékban úgy, mint a Zöldek és 61 százalék úgy, mint az európai szélsőbaloldal. Ezzel szemben ritkán szavaztak együtt a konzervatív (ECR) és az Identitás és Demokrácia (ID) jobboldali csoportokkal.
A tanulmánnyal kapcsolatban az egyik társszerző, Rodrigo Ballester, az MCC Európai Tanulmányok Műhely vezetője értékelte a Magyar Nemzetnek az EPP szavazási tendenciáit.
A kérdés, amelyből kiindultunk az volt, hogy az EPP még mindig jobbközép párt-e? Elemzésünk segít a választóknak abban, hogy saját véleményt alkossanak erről a kérdésről. Véleményem szerint ezek a számok két dolgot mutatnak: először is, hogy a jelenlegi koalíció az Európai Parlamentben nagyon fegyelmezett és hatékony, másodszor pedig, hogy határozottan balra hajlik, mivel a jobboldali politikai csoportokat szinte szisztematikusan kizárják a döntéshozatali folyamatból
– jelentette ki Rodrigo Ballester.
Valójában ez nem meglepő, az Európai Parlament legalább húsz éve így működik. Az EPP és a tőle balra álló összes politikai párt (beleértve a Zöldeket és a szélsőbaloldaliakat is) közötti szövetség jelentette a megoldást Brüsszelben több mint két évtizede.
Ami meglepő, az a Brüsszelben és Strasbourgban történő együttműködés mértéke olyan pártok között, amelyek nemzeti szinten gyakran élesen szemben állnak egymással. Vajon a németországi, spanyolországi vagy görögországi szavazók tudatában vannak annak, hogy a EPP-re leadott szavazatukkal végül a baloldali politikát támogatják? Ez egy jogos kérdés
– jelentette ki.