Miközben az európai uniós tagállamok nemrég a befagyasztott orosz vagyonon keletkezett haszon Ukrajna javára való megcsapolásáról döntöttek, egyes szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a döntés igen rossz precedenst teremthet, ami ráadásul épp az uniós tagállamokra üthet vissza – írja a Politico brüsszeli hírportálon megjelent véleménycikkében Charles McKeon, a Thorndon Partners peres ügyekkel foglalkozó PR-cég igazgatója és társalapítója.
Szégyenpadra kerülhet Spanyolország?
Minden szem Londonra szegeződik most az európai fővárosokban, ugyanis az, hogy sikerrel jár-e a spanyol kormány fellebbezése egy, az állami vagyon elkobzásával kapcsolatos bírósági ítélettel kapcsolatban, több más uniós tagállamra is hatással lehet.

A külföldön lévő állami vagyon esetleges elkobzásának ügye ugyanis nem csupán az orosz pénzeszközökkel kapcsolatban merül fel. Ebből a szempontból kulcsfontosságú lesz, hogy sikerül-e végrehajtatni azt az ítéletet, amelyet egy londoni bíróság hozott a spanyol kormánnyal szemben.
Az ügy mintegy két évtizedre nyúlik vissza, amikor a spanyol kabinet jelentős ösztönzőket vezetett be a zöldenergia-projektek támogatására, néhány évvel később azonban előbb csökkentette, majd teljesen megszüntette ezeket. Az így hoppon maradt befektetők, akik addigra több százmillió eurót öntöttek a projektekbe,
kötelezettségszegéssel vádolták a spanyol kormányt, és bírósági keresetek egész sorát nyújtották be.
Összesen több mint ötven befektető perelte be Spanyolországot összesen mintegy nyolcmilliárd euró kártérítésre, és sokan közülük nyertek is, a Világbank választottbírósága pedig összesen kétmilliárd eurót meg is ítélt számukra.
Spanyolország azonban nem hajlandó fizetni, mi több, a szégyenpadra került, mivel Venezuelával „holtversenyben” a dél-európai ország mondhatja magáénak a legtöbb választottbírósági döntésből adódó rendezetlen tartozást.
A befektetők és az államok közötti jogi csatározások világa mindig is ellentmondásos volt. A rendszer lényege azonban az az elv, hogy ha egy kormány intézkedései megszegik az általa aláírt szerződéses kötelezettségeket, a tengerentúli befektetők visszakövetelhetik a nagyprojektekbe fektetett pénzüket.
Ha pedig a kormányok nem hajlandók fizetni, a befektetőknek kreatívnak kell lenniük. Az egyik kedvelt módszerük pedig az állami tulajdonban lévő eszközök lefoglalására vonatkozó bírósági engedély megszerzése, amit eddig többek között Argentína ellen vetettek be.
Hamarosan azonban Spanyolország is a szégyenpadra kerülhet. Két, a spanyol állam tulajdonában lévő londoni oktatási és kulturális intézmény – az Instituto Cervantes és az Instituto Espanol Vicente Canada Blanch – már bírósági végzések tárgyát képezte, amelyek alapján a befektetők a kifizetetlen adósságok fejében lefoglalhatják a földterületet, amelyen állnak.
Az ítéletek egyelőre csak ideiglenesek, de hiába küzd ellenük foggal-körömmel a spanyol kormány a „szuverén immunitással” érvelve, a londoni Legfelsőbb Bíróság előtt egyelőre nem járt sikerrel, ráadásul Nagy-Britannia mellett az Egyesült Államokban is hasonló eljárásokkal néz szembe.
A Spanyolország elleni ítélet megerősítette, hogy az EU-n belüli választottbírósági határozatok – vagyis az EU-ban székhellyel rendelkező befektetők által indított eljárásokban a tagállamokkal szemben hozott ítéletek – hivatalosan elismerhetők az Egyesült Királyságban, ami miatt több európai kormánynak is főhet a feje.
Ilyen például Olaszország, amely ellen tizennégy hasonló eljárás folyik, vagy épp Románia, amely ellen nyolc, de Csehország számára is komoly következményekkel járhat a spanyol ügy kimenetele. Ezek az országok valószínűleg szorosan figyelemmel kísérik majd Spanyolország fellebbezésének a napokban sorra kerülő tárgyalását.
Amennyiben a kormány számára hátrányos döntés születik, a kabinet taktikája az lehet, hogy addig húzza az időt, hogy a következő kormánynak kelljen foglalkoznia az ügy következményeivel. Ez viszont – mutat rá McKeon – az egész Európai Unió piaci megbízhatóságát veszélyezteti, ráadásul a tartozásokon halmozódó kamatok csak további terhet jelentenek az érintett országok költségvetései számára.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pixabay)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Hamarosan megszülethet az ukrán ásványkincsről szóló kétoldalú megállapodás
Az ukrán média a hiányzó biztonsági garanciákat kifogásolja.

Reagált a Nemzetközi Büntetőbíróság Magyarország kilépésére
A németek sem tartóztattatnák le az izraeli miniszterelnököt.

Az orosz külügy lerántotta a leplet az ukrán támadásokról
Oroszország korábban átadta az Egyesült Államoknak, valamint az ENSZ-nek és az EBESZ-nek a moratórium ukrán megsértésével kapcsolatos anyagokat.

Zelenszkij nem érdekelt az orosz–ukrán háború lezárásában
Pénteken újabb találkozót tartanak azok az országok, akik hajlandók katonákat küldeni Ukrajnába.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Ezért hagyta ott Magyarország a Nemzetközi Büntetőbíróságot

Pofon a FIFA-tól Marco Rossi válogatottjának, a románok is dühönghetnek

Nádfedeles kulipintyóban él a Dancing with the Stars győztese, WhisperTon

Benzines és dízeles autók betiltása az EU-ban: Ursula von der Leyen megtört – teljes fordulat jöhet a 2035-ös dátumban

8 majonézes saláta húsvétra, ami tökéletes a sonka és a sültek mellé

Óriási offenzívára készülnek az oroszok

Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát

Gigantikus méretű aligátor okozott döbbenetet a golfpályán

A Liverpool meccsén súlyos játékvezetői hiba történt, elismerték az illetékesek! + videó

Slot váratlan húzása a Real Madrid-ügyre Szoboszlainak is üzenetértékű

Letartóztatta a bíróság a kiskorú örökbefogadott fiát sanyargató finn házaspárt

A legrejtélyesebb élőlény: nem növény, nem gomba de nem is állat
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Hamarosan megszülethet az ukrán ásványkincsről szóló kétoldalú megállapodás
Az ukrán média a hiányzó biztonsági garanciákat kifogásolja.

Reagált a Nemzetközi Büntetőbíróság Magyarország kilépésére
A németek sem tartóztattatnák le az izraeli miniszterelnököt.

Az orosz külügy lerántotta a leplet az ukrán támadásokról
Oroszország korábban átadta az Egyesült Államoknak, valamint az ENSZ-nek és az EBESZ-nek a moratórium ukrán megsértésével kapcsolatos anyagokat.

Zelenszkij nem érdekelt az orosz–ukrán háború lezárásában
Pénteken újabb találkozót tartanak azok az országok, akik hajlandók katonákat küldeni Ukrajnába.