Az elmúlt hónapokban Irán további lépéseket jelentett be atomprogramja kiszélesítésével kapcsolatban, olyan módon, amely nem tűnik hitelesen békés célúnak – áll a közleményben.
Továbbra is elkötelezettek vagyunk az iránt, hogy nem engedjük meg soha Iránnak, hogy atomfegyvere legyen, és az országunk rendelkezésére álló minden eszközt előkészítünk ennek érdekében
– szögezte le a külügyminiszter.
A csütörtökön elrendelt szankciók három, Egyesült Arab Emírségekben működő vállalatot sújtanak – amelyet Washington azzal vádol, hogy érintettek iráni kőolaj- és petrokémiai termékek szállításában –, valamint e cégek tizenegy hajóját.
Júniusi csúcstalálkozóján a hét legfejlettebb ipari ország óva intette Iránt urándúsító programja fejlesztésétől, és közölte: kész intézkedéseket hozni, ha Irán ballisztikus rakétákat szállít Oroszországnak.
Előzőleg júniusban a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) harmincöt tagú kormányzótanácsa szólította fel Teheránt, hogy gyorsítsa fel az együttműködést az ENSZ-szervezettel és vonja vissza a megfigyelők kiutasítását. Irán 60 százalékos szintre dúsít uránt. Az atombomba előállításához 90 százalékos szint szükséges. A NAÜ szerint az iráni készlet további dúsítás után három atomfegyverhez elegendő.
Borítókép: Antony Blinken amerikai külügyminisztert (jobbra) fogadja Mohamed bin Abdar-Rahmán asz-Száni katari miniszterelnök, külügyminiszter Dohában 2024. június 12-én (Fotó: MTI/AP/Reuters/Ibrahim al-Omari)