A vezetők a közös kormányülésen kormányközi konzultációt tartanak, amely 2018 óta az első ilyen jellegű találkozó, írja a Reuters. Az országok közötti kapcsolatok szerintük javultak azóta, hogy a háborúpárti Tusk koalíciója került decemberben Varsóban hatalomra, írják.
A találkozóra akkor kerül sor, amikor az országoknak az ukrajnai háborúhoz kapcsolódó biztonsági kihívásokkal és viharos geopolitikai környezettel kell szembenézniük. Marek Prawda lengyel külügyminiszter-helyettes a Reutersnek úgy fogalmazott, hogy a találkozó „a jövővel kapcsolatos aggodalom szellemében folytatott párbeszéd nyitánya”.
Mivel geopolitikai fordulat állt be a világban... az EU sorsközösséggé válik, és erre a változásra legalább a katonai képességek növelésének politikájával kell reagálnunk.
– hangsúlyozta a lengyel diplomata.
Az orosz–ukrán háború miatt Varsóban a biztonsággal kapcsolatos aggodalmak kiemelt helyen szerepelnek majd a napirenden.
„Lengyelország biztonsága és NATO-n belüli kohéziója rendkívül fontos Németország számára” – mondta egy német kormányzati forrás.
Miközben Oroszország ukrajnai inváziója egyesítette a két európai uniós és NATO-tagállamot védelmi rendszerük megerősítésének fontosságában, Varsó és Berlin között nézeteltérések vannak, hogy ezt hogyan kellene megvalósítani.
Ráadásul 85 évvel a második világháború kezdete után Lengyelországban sokan még mindig úgy érzik, hogy Németország nem tett eleget Lengyelországgal szemben a háború okozta károkért.
„Várható, hogy a kancellár bejelenti, hogy tesznek valamit… azokért az emberekért, akik a német náci uralom alatt szenvedtek Lengyelországban, és akik még mindig élnek, és például nem rendelkeznek megfelelő egészségbiztosítással. ” – mondta Paul Ziemiak, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) főtitkára a Politico Berlin playbook podcastjában.
A Süddeutsche Zeitung hétfőn arról számolt be, hogy Berlin olyan csomagot fog javasolni, amely magában foglalja Lengyelország keleti határának védelméhez nyújtott támogatást.