Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) meghiúsította az ukrán különleges szolgálatok újabb kísérletét, hogy az orosz légierő Tu-22M3-as nagy hatótávolságú stratégiai bombázóját eltérítsék. Feltárták a NATO-országok különleges szolgálatainak részvételét az előkészítésben és a végrehajtásban – áll a jelentésben, amiből a RIA Novosztyi idézett.
A pilóta az ügynökség által közzétett videóban elmondta, az ukrán biztonsági szolgálatok egyik képviselője felvette vele a kapcsolatot a Telegramon keresztül. A magát Pavelként azonosító férfi egy percig sem titkolta, hogy az ukrán hírszerzés munkatársa, és fenyegetéssel próbálta rávenni, hogy működjön együtt.
A beszélgetőpartnerem nem is titkolta, hogy az ukrán különleges szolgálatok munkatársa
– mondta a pilóta. Majd ezek után közölte, hogy mit terveznek, egy repülő eltérítését.
De nem akármilyen repülőgépet, hanem egy nagy hatótávolságú nukleáris bombázó-rakétahordozót – tette hozzá a pilóta.
A Tu–22M3 egy nagy hatótávolságú, szuperszonikus rakétahordozó bombázó, amelyet arra terveztek, hogy irányított rakétákkal és légi bombákkal tengeri és szárazföldi célpontokat támadjon. Ez a Tu–22M2 erősen modernizált változata, jelentősen bővített harci és védelmi képességekkel. Nukleáris és hagyományos bombák és rakéták (aeroballisztikus és cirkálórakéták) hordozója. A NATO-kódja Backfire.
Ezenkívül az ukrán biztonsági szolgálatok alkalmazottja azt követelte, hogy az orosz pilóta adja át a repülőgép adatait – a járatszámokat, a műszaki állapotot és a karbantartási ütemtervet.
Miután a pilóta megkapta ezeket az üzeneteket, azonnal kapcsolatba lépett a parancsnokságával, és jelentette a történteket. Az FSZB által közzétett videó szerint, amelyen az ukrán hírszerzés és az orosz pilóta közötti levelezés is látható, a kijevi rezsim hárommillió dollárt ígért a pilótának az eltérített repülőgépért. A videón egy olasz útlevél is látható, amelyet idén május 27-én állítottak ki a tiraszpoli Olena Golub nevére.
Nem ez volt az első ilyen eset
2022 nyarán az FSZB arról számolt be, hogy az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési igazgatósága a NATO-országok különleges szolgálatainak felügyelete alatt orosz harci repülőgépek eltérítésére irányuló műveletet tervezett. A vége azt lett, hogy az orosz kémelhárítás egy operatív akcióban olyan adatokhoz jutott, amelyek által az orosz fegyveres erők több ukrán katonai létesítményt megsemmisítettek.
Borítókép: Tu–22M3 nagy hatótávolságú, szuperszonikus rakétahordozó bombázó (Forrás: Tupoljev Rt.)