Pedro Sánchez az első olyan miniszterelnök Spanyolország történetében, akihez egy bíró személyesen utazott el azért, hogy korrupciós ügyben vegye fel a vallomását. Kedd reggel a kormánypalota mellett jobboldali szervezetek tüntettek és követelték azonnali lemondását.
A tiltakozók ezzel együtt kifejezték hálájukat Peinado bírónak, aki szerintük Spanyolország oldalán áll és annak ellenére állja a sarat és viszi a vizsgálatot a hátán, hogy baloldali támadások kereszttüzében áll azóta, hogy megnyitotta Begona Gómez aktáját.
A bírón és a védőügyvédeken kívül a kormányfő kihallgatását kezdeményező jobboldali Vox ügyvédje, Marta Castro is jelen lehetett magánvádlóként Sánchez kihallgatása idején, oldalán a párt elnökhelyettesével, Jorge Buxadéval, aki a bíró távozását követően újságírók előtt úgy fogalmazott:
Pedro Sánchezt családja, pártja és kormánya politikai és gazdasági korrupciója veszi körül, ami az intézmények teljes hiteltelenségét okozza. De mindenekelőtt erkölcsi korrupció lengi körül, különösen azután, hogy 48 órával Nicolas Maduro venezuelai néppuccsát követően egyetlen elutasító gesztust sem tett a történtekkel kapcsolatban.
Ezután ő is kiemelte, hogy a spanyol népnek már csak egyetlen bátor bírája van Peinado személyében, aki szembe mer menni a Sánchezzel gyakorlatilag védőügyvédként viselkedő ügyészséggel is.
Utóbbi ugyanis most például ahelyett, hogy a felvetődött korrupciós ügyeket helyezné fókuszba, azt vizsgálja, hogy Peinado megszegett-e valamilyen törvényt azzal, hogy egyrészt tanúként hallgatta ki a miniszterelnököt, másrészt pedig, hogy múlt héten visszautasította Sánchez írásos vallomástételre vonatkozó kérvényét.
A Vox ügyvédje még annyit hozzátett a délelőtti eseményekhez, hogy a bíró nem adott lehetőséget arra, hogy a jelenlévők kérdéseket tegyenek fel a kormányfőnek, aki a kihallgatás idején mindvégig ugyanolyan „hidegvérűen és fölényeskedően” viselkedett, ahogy azt a parlamenti üléseken már a spanyol állampolgárok megszokhatták tőle.
Sánchez kihallgatása után nem sokkal egyébként a spanyol állam jogi képviselete bejelentette, hogy feljelentést tett a Gomez-ügyet vizsgáló bíró ellen hivatali visszaélés miatt, és mindezt állításuk szerint annak jegyében, hogy így védjék meg az állami intézmények méltóságát.
Borítókép: Tüntetők Pedro Sanchez kihallgatásának helyszínén (Fotó: AFP)