Védelmi egyezményt kötött Németország és Nagy-Britannia. Európában ez az a két ország, amely a legtöbb katonai támogatást nyújtja Ukrajnának, jegyzi meg a Politico. A brüsszeli hírportál eközben már Donald Trump győzelmével riogat a novemberi amerikai választásokon. Azt írják, hogy az katasztrófát jelenthet az európai biztonság számára.
A Politicón megjelent írás aláhúzza, az aggodalmak amiatt, hogy Washington jövőre drámaian visszafoghatja Ukrajna támogatását csak nőttek, mióta Trump republikánus jelölt J. D. Vance-t választotta alelnökjelöltnek. Mint arról korábban lapunk is beszámolt, Vance többször felemelte szavát Ukrajna támogatása ellen. Egy a The New York Times amerikai napilap hasábjain megjelent véleménycikkében például úgy fogalmaz, hogy
Ukrajna győzelmének útjában nem a republikánusok állnak, hanem a matematika.
Nagy-Britannia ugyanakkor szilárdan támogatja Ukrajnát, és ez folytatódni fog az új balközép munkáspárti kormány alatt is. Németország és Nagy-Britannia szerdán megállapodott, hogy szorosabbra fűzik az együttműködést védelmi és biztonsági kérdésekben, miután az új munkáspárti kormány újjá kívánja alakítani kapcsolatait az európai szövetségesekkel – írja az MTI. Kinevezése utáni első berlini látogatásán John Healey nyilatkozatot írt alá partnerével, Boris Pistoriussal a védelmi együttműködésről, amelyről azt mondták, hogy ez az első ilyen jellegű NATO-szövetségesek között.
A megállapodásban a felek vállalták, hogy megerősítik a hadiiparukat, szorosabban együttműködnek a fegyverek fejlesztése és beszerzése területén, és »még jobban« összehangolják Ukrajna támogatását
– mondta el Boris Pistorius.
A brit védelmi tárca vezetője Németország előtt Franciaországban járt, ez követően pedig a héten Lengyelországba és Észtországba látogat.
Meg akarjuk erősíteni a fegyveripart
– mondta Pistorius.
– Szeretnénk szorosabban együttműködni a fegyverek és lőszerek fejlesztésében, gyártásában és beszerzésében – tette hozzá a német tárcavezető.
Bár a megállapodás nem jelent azonnali változást a két hadsereg és a védelmi minisztérium viszonyában, mindkét felet kötelezi arra, hogy megkezdje fegyverrendszerének és lőszereinek szabványosítását.
Az ukrajnai háború és a konfliktus sújtotta országnak adományozott fegyverek közötti különbségek rávilágítottak arra, hogy Európa védelmi ipara milyen mértékben különböző. Ez arra késztette a kontinens nagyobb országait, hogy ígéretet tegyenek a szorosabb együttműködésre, az új brit kormány pedig jelezte, hogy hajlandó közvetlenül bekapcsolódni ezekbe a programokba – írja a Politico.