A nacionalizmus és az izolacionizmus, az elszigetelődés politikájának térnyerése veszélyt jelent az idegenforgalmi ágazatra Németországban – jelentette ki kedden közös nyilatkozatában két német turisztikai iparági szervezet. A Német Turisztikai Szövetség (DTV) és a Német Utazási Szövetség (DRV) Weimarban, a Turizmus 2024 konferencián közzétett állásfoglalása szerint a külföldi turisták számára csak a vendégszerető, nyitott Németország lehet vonzó úti cél.
A nyilatkozat kibocsátását megelőző napon Olaf Scholz német kancellár a kitoloncolások felgyorsítását és az illegális bevándorlás visszaszorítását ígérte Solingenben, ahol egy szíriai férfi múlt pénteken három embert megölt, nyolc továbbit pedig megsebesített a település 650 éves történelmét ünneplő fesztiválon. A támadás országszerte nagy felháborodást és heves politikai vitákat váltott ki a német menekültügyi és kitoloncolási politikával kapcsolatban.
A turisztikai egyesületek határozottan elutasították a jobboldali szélsőségesség és az embertelen ideológiák minden formáját.
– Nem tűrjük az antidemokratikus erőket, amelyek a bizonytalanság, a félelem és a gyűlölet légkörét teremtik meg – fogalmaztak. Emellett a kölcsönös befogadás szellemében való gondolkodást szorgalmazták, hangsúlyozva, hogy miként a németek is szeretnék, ha külföldön szívesen látnák őket, úgy a külföldieknek is érezniük kell, hogy szívesen látott vendégek Németországban.
A szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) adatai szerint tavaly a külföldiek Németországban eltöltött vendégéjszakáinak száma másfél százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, de még mindig 1,5 százalékponttal elmarad a 2020-ban kezdődött koronavírus-járványt megelőző rekordmutatóktól.
A legtöbb látogató Németországba Hollandiából (11,5 millió vendégéjszaka), Svájcból (6,8 millió) és az Egyesült Államokból (6,5 millió) érkezett.
A népszerű úti célok között szerepelt Berlin, München és Hamburg.