Három héttel a szászországi és türingiai tartományi választások előtt a Szociáldemokrata Párt (SPD) és a Kereszténydemokrata unió (CDU) politikusai elutasították a Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) koalícióra vonatkozó feltételeit, írj a Die Welt.
Wagenknecht nem törődik a keletnémet tartományok jólétével, neki csak a Bundestag-választás és személyes hatalmi érdekei számítanak
– vádolta Georg Maier, Türingia belügyminisztere a szociáldemokraták csúcsjelöltje.
Wagenknecht a tartományi szintű koalíció feltételeként az Egyesült Államok új közepes hatótávolságú rakétáinak Németországban való állomásoztatására vonatkozó tervek elutasítását szabná.
A BSW csak olyan tartományi kormányban venne részt, amely egyértelműen elutasítja az amerikai rakétaterveket, amelyek Németország számára tovább növelik a háborús kockázatot
– nyilatkozta.
Türingia belügyminisztere szerint a védelempolitikai kérdésekről nem tartományi szinten döntenek. Wagenknecht úgy véli egyre nagyobb feltételeket diktálna a tartományi szövetségeknek az esetleges kormányzati részvételhez.
Ezek zsarolási kísérletek, amelyekkel különösen a Kereszténydemokrata Uniót akarja próbára tenni és ezzel meggyengíteni.
Johann Wadephul (CDU), a Bundestag CDU/CSU-frakciójának helyettes vezetője arról beszélt, hogy Wagenknecht feltétele „fejre állítja a dolgokat”.
Oroszország már most is hasonló rendszereket telepített, amelyek potenciálisan fenyegetnek minket. A jelenlegi német kormány döntése helyes volt.
A július 10-i washingtoni NATO-csúcson Németország és az USA bejelentette, hogy az 1990-es évek óta először 2026-tól ismét amerikai közepes hatótávolságú fegyvereket állomásoztatnak Németországban. Boris Pistorius (SPD) szövetségi védelmi miniszter ezt az európai védelem terén tapasztalt „súlyos képességhiánnyal” indokolta.
Christian Lindner német pénzügyminiszter, a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) vezetője a napokban jelentette be, hogy támogatja a nagy hatótávolságú amerikai rakéták tervezett telepítését Németországba. A politikus szerint „Németország évek óta az orosz nukleáris rakéták hatótávolságán belül van. Ezért számunkra kiemelkedően fontos, hogy megteremtsük az elrettentés egyensúlyát”.