Az EU-nak nem kellene versenyeznie Muskkal

Ahelyett, hogy Elon Musk Starlinkjének igyekszik riválist kifejleszteni az Európai Unió, hasonló összegből inkább kémműhold-hálózatot kellene kialakítania – véli a téma egyik szakértője.

Forrás: Politico2024. 08. 16. 7:26
Elon Musk, az X közösségi médiaplatform, a Tesla Motors elektromosjármű-gyártó, a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat tulajdonosa
Elon Musk, az X közösségi médiaplatform, a Tesla Motors elektromosjármű-gyártó, a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat tulajdonosa (Fotó: MTI/EPA/ANSA/Angelo Carconi)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió feleslegesen akar milliárdokat költeni a Starlink globális kommunikációs rendszer riválisának szánt IRIS2 programra. Ehelyett inkább olyan területbe kellene befektetni, ahol Elon Musk dél-afrikai származású amerikai technológiai milliárdos cégének kisebb az előnye – nyilatkozta a Politico brüsszeli hírportálnak Rafal Modrzewski, egy finnországi székhelyű műholdas cég vezetője.

Modrzewski szerint az EU régi módon próbál valami újat csinálni, holott ugyanazt az összeget arra is költhetné, hogy katonai szintű műholdas megfigyelőhálózatot épít ki. Ez egy fontos területen adna függetlenséget a kontinens számára az Egyesült Államoktól – érvel a szakértő. Musk cége 1,8 milliárd dolláros szerződést kapott a Pentagontól a több száz kémműholdból álló Starshield rendszer kiépítésére.

Egy nagyjából száz műholdból álló megfigyelőhálózat kiépítése hozzávetőlegesen két-három ,milliárd euróba kerülne. Az IRIS2 programra jelenleg 2,4 milliárd euró áll rendelkezésre az uniós költségvetésben.

Egy ilyen program ráadásul nem csupán katonai és titkosszolgálati szempontból lenne hasznos, de akár a katasztrófavédelmi hatóságok munkáját is segíthetné.

Modrzewski tudja, miről beszél. Cége, az ICEYE több mint harminc megfigyelő műholddal rendelkezik. Ezeket eredetileg a sarkvidéki jég megfigyelésére építették, de hamar rájöttek, hogy 

a technológia lehetséges felhasználási köre ennél jóval szélesebb.

Az orosz–ukrán háború kitörése után Ukrajna közösségi finanszírozásból megvásárolta az ICEYE egyik műholdját és a többi műhold adatbázisát, ami lehetővé tette az ukrán hadseregnek, hogy katonai célpontok ezreit semmisítse meg – jelezte Szerhij Pritula korábbi televíziós műsorvezető, akinek az alapítványa a pénzgyűjtést szervezte.

A technológiát már számos vállalat és kormány használja, az ICEYE műholdjainak különlegességét a méretük adja: egyenként még száz kilogrammot sem nyomnak.

Az év elején egy szakmai konferencián tartott beszédében Thierry Breton uniós biztos is szót ejtett egy EU-szintű megfigyelőműhold-program szükségességéről, azonban egyelőre nem lehet tudni, hogy ez a következő hét évre szóló költségvetésbe is bekerül-e.

 

Borítókép: Elon Musk, az X közösségi médiaplatform, a Tesla Motors elektromosjármű-gyártó, a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat tulajdonosa (Fotó: MTI/EPA/ANSA/Angelo Carconi)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.