Borrell az X-en közzétett üzenetében tudatta, hogy Ajmán Szafadi jordániai külügyminiszterrel folytatott egyeztetésén biztosította a diplomatát arról, hogy az EU tartja magát a jeruzsálemi szent helyekkel kapcsolatos status quóhoz, amely magában foglalja Jordánia vallási felügyeletét a Templomhegyen lévő, a muszlimok egyik legszentebb imahelyeként szolgáló al-Aksza-mecset fölött.
A főképviselő emellett élesen elítélte „a provokációt, a gyűlöletbeszédet és néhány izraeli miniszter háborús bűncselekményekre történő buzdítását”.
Hozzátette, hogy Szafadival megvitatták továbbá a gázai harcoknak véget vető tűzszünettel kapcsolatos lehetőségeket, illetve a Gázai övezetben fogva tartott izraeli túszok elengedését is.
Szembemenve a Jordániával kötött megállapodással mintegy 1500 zsidó imádkozott kedden a Templomhegyen Itamár Bengvír belbiztonsági miniszter jelenlétében. A megállapodás szerint a területen csak muszlimok imádkozhatnak.
A Jeruzsálem 1967-ben Jordániától elfoglalt óvárosában található hegyen állt a biblia szerint Salamon Temploma, amelyet az Újbabiloni Birodalom pusztított el, majd ott építették fel a Második Templomot, amelyet a Római Birodalom rombolt le i. sz. 70-ben, ami a zsidóság szétszóratásának kezdetét jelentette.
A Templomhegyen ma álló komplexum Mekka és Medina után a muzulmánok harmadik legszentebb helye, melynek ellenőrzése fölött kitört konfliktus már számos alkalommal véres összecsapásokhoz vezetett.
Borítókép: Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője (Fotó: MTI/AP/Szakcsaj Lalit)