A Zsidó Hitközségek Szövetsége éves jelentésében azt írta, hogy 2023-ban 4328 antiszemita incidenst regisztráltak Csehországban, ami kilencven százalékos növekedés az előző évi 2277 esethez képest. A jelentés szerint 1802 incidens – vagyis az összes incidens csaknem 42 százaléka az év utolsó három hónapjában történt – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.
Október 7-ét közvetlenül követte az antiszemitizmus globális robbanásszerű hulláma, amely Csehországot is erőteljesen érintette
– áll a jelentésben, amely arra utalt, hogy az októberben történt Izrael elleni terrortámadás óta Európa-szerte fellángoltak a vallási konfliktusok. A Hamász Izrael elleni támadásaiban több mint ezer ember vesztette életét, többségükben civilek. Izrael erre válaszul megtorló offenzívába kezdett, azóta pedig a libanoni Hezbollah és Irán is beszállt a harcokba. A zsidógyűlölet nagy része az online térben terjedt, a legtöbb ilyen üzenet a zsidók eltörlésére szólított fel.
Németországban tombol a zsidógyűlölet
Európa más országaiban még ennél is aggasztóbb a helyzet. Rekordmértéket ért el a múlt évben az antiszemita incidensek száma Németországban. Az Antiszemitizmus-kutató és Információs Központok Szövetsége (RIAS) a napokban mutatta be a 2023-ra vonatkozó éves beszámolóját Berlinben, és példátlan növekedésről beszéltek.
A feljegyzett antiszemita incidensek száma 2023-ban csaknem a kétszeresére emelkedett, 83 százalékkal volt magasabb, mint 2022-ben. Ez a hatalmas növekedés nagyrészt az október 7-i izraeli Hamasz-terrorakció után elkövetett antiszemita eseteknek tulajdonítható.
Az összes tavalyi zsidóellenes incidens több mint fele október 7-e után történt. – Ebben az összefüggésben az antiszemitizmus gyakran különösen erőszakos módon fejeződött ki – olvasható a RIAS jelentésében. Felix Klein, a szövetségi kormány antiszemitizmus elleni küzdelemért felelős biztosa katasztrofálisnak minősítette a számokat, és hangsúlyozta, hogy a Hamász támadása katalizátorként szolgált az antiszemita cselekmények megugrására.
A németországi zsidó életet nagyobb veszély fenyegeti, mint a Német Szövetségi Köztársaság megalapítása óta bármikor
– jelentette ki Klein, aláhúzva a RIAS-jelentésben kiemelt helyzet súlyosságát.
Az összes dokumentált incidens majdnem fele, 46 százaléka utcán, középületekben, parkokban és a közlekedési eszközökön történt. A megelőző évben ez az arány még 39 százalék volt. Szembetűnően magas volt az antiszemita incidensek száma az oktatási intézményekben.
A RIAS bejelentési központjai 471 incidenst dokumentáltak iskolákban, egyetemeken, múzeumokban és színházakban, ez átlagolva hetente kilenc eset. 2022-ben összesen 184 incidens történt.
Az ellenségeskedés, a támadások és az állandó fenyegetés érzése sok zsidó számára a mindennapi valóság
– figyelmeztetett Daniel Botmann, a Németországi Zsidók Központi Tanácsának ügyvezető igazgatója. Szerinte sokakat aggaszt az is, hogy lesz-e szabad és biztonságos jövő, lehetséges lesz-e zsidóként élni Németországban.
A németországi zsidóság élete 2015 óta változott meg jelentősen, amikor is több százezer migráns érkezett az iszlám kulturális területről Németországba – írja a Preussische Allgemeine Zeitung egy cikkében.
A muszlim zsidógyűlölet jelenti a legnagyobb veszélyt a németországi zsidó életre. Viszonylag jóval kevesebb az erőszakos jobboldali szélsőséges, de vannak olyan muszlim tömegek, amelyek nem félnek fizikailag megtámadni a kipát viselő zsidókat, és teljesen gátlástalanul élik ki a zsidógyűlöletüket
– idézi a lap Malca Goldstein-Wolf zsidó aktivistát.
Borítókép: A zsidók egyre kevésbé érzik magukat biztonságban Európában (Fotó: AFP)