Tíz ipari vállalatból négy fontolgatja, hogy korlátozza németországi termelését, vagy teljesen elhagyja az országot. A Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK) mintegy 3300 vállalat körében végzett felméréséből kiderült, hogy különösen a magas energiaárak okoznak kétségeket a vállalatvezetőkben.
A német gazdaság energiapolitikába vetett bizalma súlyosan sérült
– mondta Achim Dercks, a DIHK ügyvezető igazgatóhelyettese, amelyről a Junge Freiheit német lap számolt be. A politikusoknak egyelőre nem sikerült a vállalatoknak a megbízható és megfizethető energiaellátás perspektíváját megmutatni. Ezek a megfontolások különösen hangsúlyosak az ipari szektorban, például a gépgyártásban. Az ipari vállalatok 37 százaléka fontolgatja a termelés külföldre való áthelyezését. Ez a tendencia a magas villamosenergia-költségű ipari vállalatoknál átlagon felüli, 45 százalék.
Összességében a vállalatok 18 százaléka fontolgatja, hogy elhagyja Németországot. Tavaly ez az arány még csak 17 százalék volt, 2022-ben pedig csak 11 százalék.
A „Hogyan értékeli az energiafordulat hatását a vállalata versenyképességére nézve?” kérdésre, amelyre a vállalkozók a „nagyon negatív” (-100) és a „nagyon pozitív” (+100) közötti numerikus skálán válaszoltak, az ipari szektor vállalatvezetői átlagosan mínusz 34 pontot adtak. Ez a második legrosszabb érték a 2012-ben először elindított felmérés óta. Csak tavaly volt ennél rosszabb, akkor mínusz 36-os értéket mértek az elemzők.
A helyzet minden ágazatban hasonlóan rossz.
Szakértők szerint a vállalatok továbbra is lényegesen több kockázatot látnak, mint lehetőséget a német gazdaságban. A vállalkozók a szövetségi kormány által eddig hozott energiapolitikai intézkedésekben nem látnak semmilyen jövőképet. Egyes elemzők szerint, ha a kormány nem tesz ellenlépéseket, akkor egy bizonyos ponton Németország dezindusztrializációjának lehet szemtanúja a világ.
Borítókép: Hamarosan még komolyabb problémákba ütközhet a német gazdaság (Fotó: AFP/DPA)