Alig több mint egy hónap van hátra az ausztriai parlamenti választásokig, és úgy tűnik, senki sem tudja megállítani az ellenzéki, jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) menetelését – írta a European Conservative.
A legutóbbi felmérések szerint a párt 10 százalékpontos előnnyel vezet két fő riválisával, a kormányzó jobbközép Osztrák Néppárttal (ÖVP) és az ellenzéki Szociáldemokratákkal (SPÖ) szemben. Az INSA felmérése szerint szeptember 29-én az FPÖ a szavazatok 31 százalékát, az SPÖ 21 százalékát, az ÖVP – amely 2017 óta kormányozza az országot, előbb az FPÖ-vel, majd a Zöldekkel koalícióban – pedig 19 százalékát kapja majd a választásokon.
A Mandiner azt írja, ez azt jelenti, hogy először fordul elő, hogy a két fősodratú párt – az ÖVP és az SPÖ – közül, amelyek a második világháború vége óta felváltva kormányozzák az országot, egyik sem fog győzni. Ha az előrejelzések beigazolódnak, akkor az FPÖ az 1999-es választások óta a legnagyobb arányban fog szavazatokat szerezni, akkor 27 százalékot kapott.
Az adatok meredek lejtmenetet mutatnak a jobbközép Néppárt számára, amely 2019-ben 37,5 százalékos választási eredményt ért el legutóbb. A szociáldemokraták változatlanul az öt évvel ezelőtti 21 százalékos eredményt érnék el. Eközben az FPÖ – amely 2019-ben 16 százalékkal a harmadik helyen végzett – majdnem megduplázná szavazatarányát.
A következő választásokon valószínűleg bejutnak a parlamentbe még a Zöldek (9 százalék), a liberális NEOS párt (8 százalék) és a – viccpárt – Sörpárt (7 százalék) is, amelyet tíz évvel ezelőtt egy bécsi punkrock zenekar frontembere alapított.
Politikai elemzők a Kurier című napilapnak azt mondták, hogy az FPÖ-t nehéz lesz megfogni, mivel a kampány középpontjába az infláció és a klímaváltozás problémái helyett a terrorizmus és a migráció kerültek, ehhez hozzájárult az is, hogy a közelmúltban terrorveszély miatt elmaradt Taylor Swift bécsi koncertje.
Annak ellenére, hogy Karl Nehammer ÖVP-s kancellár megpróbált keménynek tűnni a migrációval kapcsolatban, és újraválasztása esetén a migránsok juttatásainak csökkentését ígérte, a választók valószínűleg az FPÖ-t tekintik jobb alternatívának az illegális migráció kezelésére.
A Szabadságpárt megfogadta, hogy azonnal felfüggeszti a menedékkérelmek befogadását, valódi határvédelmi rendszert vezet be, lehetővé teszi a visszatoloncolást, következetesen kitoloncolja az elutasított menedékkérőket, készpénz helyett természetbeni juttatásokat ad a befogadott menedékkérőknek, és általában véve kevésbé vonzó célországgá teszi Ausztriát az illegális és gazdasági migránsok számára.
Az FPÖ-nek ugyanakkor csak akkor van reális esélye a tényleges hatalomra jutásra, ha koalícióra lép az ÖVP-vel, mivel a többi párt nem kíván együttműködni az erősen globalizmus- és bevándorlásellenes párttal. Egy friss felmérés szerint a választók körében egy FPÖ-ÖVP kormánynak van a legmagasabb támogatottsága (28 százalék), a következő helyen egy hárompárti kormány áll az ÖVP, a szociáldemokraták és a Zöldek között (23 százalék).
Herbert Kickl, az FPÖ vezetője egy interjúban arra a kérdésre, hogy melyik koalíciós partnert választaná, azt mondta, hogy „az ÖVP-vel több közös pont van”, de nem zárta ki, hogy koalícióra lépjen a szociáldemokratákkal, ha a párton belül az ésszerű politikát folytatók fognak érvényesülni.
Borítókép: Az Osztrák Szabadságpárt már az európai parlamenti választáson is megmutatta, mekkora erőt képvisel (Fotó: AFP)