Az X-en közzétett üzenetében a főképviselő emlékeztetett arra, hogy a politikust éppen négy éve idegméreggel is megpróbálták megölni, amiből Navalnij Németországban épült fel.
Navalnijt hazatérése után tartóztatták le 2021-ben a feltételes szabadlábra helyezés feltételeinek megsértésére hivatkozva. Ezt követően februárban, 47 éves korában halt meg a Jamal-Nyenyec Autonóm Körzetben található sarkvidéki börtönben, ahol 19 éves büntetését töltötte. Az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat (FSZIN) tájékoztatása szerint Navalnij séta után hirtelen rosszul lett, eszméletét vesztette és meghalt.
„Alekszej Navalnij halálában a végső felelősség (Vlagyimir) Putyin elnököt és az orosz hatóságokat terheli, ugyanis miattuk került börtönbe politikailag motivált vádak nyomán, és miattuk szenvedett el állandó rossz bánásmódot a rácsok mögött” – olvasható az Európai Unió Külügyi Szolgálatának (EEAS) közleményében.
Üzenetében Borrell továbbá emlékeztette a moszkvai kormányt a nemzetközi Vegyifegyver-tilalmi Egyezményben (CWC) vállalt kötelezettségeire is, aláhúzva, hogy a Navalnij halálában felelősök megbüntetése nem menti fel Oroszországot a vállalásai alól.
Borítókép: A hágai orosz nagykövetség előtt gyűlnek össze az emberek, hogy virrasztást tartsanak Alekszej Navalnij néhai ellenzéki vezető emlékére. Navalnij 47 éves korában halt meg oroszországi fogva tartása alatt (Fotó: AFP)