Oroszország több ezer katonát csoportosíthatott át Ukrajnából a kurszki offenzíva ellen

Meddig tudják tartani az ukránok a megtámadott orosz területet?

2024. 08. 16. 11:21
Helyi önkéntesek egy ismeretlen helyen állnak a Kurszk régióban 2024. augusztus 11-én, miután Kijev augusztus 6-án meglepetésszerű offenzívát indított a régió ellen.
Helyi önkéntesek egy ismeretlen helyen állnak a Kurszk régióban 2024. augusztus 11-én, miután Kijev augusztus 6-án meglepetésszerű offenzívát indított a régió ellen. Fotó: AFP / Kommersant / Anatoliy Zhdanov
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelek szerint Oroszország több ezer katonát vont el Ukrajnán belüli megszállt területeiről, hogy szembeszálljon a meglepően sikeres ukrán offenzívával az orosz határokon belül, ami potenciálisan gyengítheti Moszkva háborús erőfeszítéseit – mondta két magas rangú amerikai tisztviselő a CNN-nek. A fejlemény felkeltette az amerikaiak figyelmét, és az amerikai tisztviselők most azon dolgoznak, hogy pontosan meghatározzák, hány katonát mozgat meg Oroszország. A források szerint több, egyenként legalább 1000 katonából álló, dandár méretű elem költözött a Kurszk régióba, ahol Ukrajna a támadást indította.

Számunkra nyilvánvaló, hogy Putyin és az orosz hadsereg bizonyos erőforrásokat, egyes egységeket Kurszk felé fordít, hogy látszólag szembeszálljon azzal, amit az ukránok tesznek

– mondta John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője a CNN-nek. Az orosz csapatok Ukrajnától távolodó mozgása azonban „nem jelenti azt, hogy Putyin felhagyott a katonai műveletekkel Ukrajna északkeleti részén, vagy akár déli irányba, olyan helyek felé, mint Zaporizzsja” – mondta Kirby. Még mindig aktív harcok folynak ugyanis ezen a fronton.

A csapatmozgások azonban felvetették azt a lehetőséget, hogy az eredetileg Vlagyimir Putyin orosz elnök megalázására irányuló ukrajnai támadáspróbálkozásnak jelentősebb stratégiai hatása is lehet a csatatéren, attól függően persze, hogy Ukrajna meddig tudja megtartani az orosz területet.

Az ukrán hadművelet mindenesetre lenyűgözte az amerikai tisztviselőket, különösen az, ahogy az ukrán hadsereg ilyen titokban tudta tartani a részleteket.

Bár a hadművelet kockáztatta Ukrajna saját védelmének egy részét a 600 mérföldes frontvonal mentén, elterelheti az orosz csapatokat is, amelyek a nyár folyamán Ukrajnán belül egyre nagyobb teljesítményt értek el

 – tették hozzá források. 

Ukrajna azt állítja, hogy a meglepetésszerű támadás kezdete óta több mint 1000 négyzetkilométernyi orosz területet foglalt el, oroszok tízezreit kényszerítve ki otthonaikból.

Egy magas rangú amerikai tisztviselő és egy magas rangú európai hírszerzési tisztviselő azt mondta: a művelet fő célja az, hogy „stratégiai dilemmákat” teremtsen Putyin számára, különösen ami Oroszország katonai erőinek elosztását jelenti. Ennek ellenére úgy vélik, hogy mivel Oroszország több százezer katonát tart az ukrajnai fronton, a néhány ezres átcsoportosításnak rövid távon nem lesz nagy hatása.

Úgy tűnik, hogy Oroszország egyelőre nem helyezi át a nagyobb és jobban kiképzett egységeit Ukrajnából Kurszkba

– mondta két másik, a nyugati hírszerzést ismerő forrás. Az egyik szerint Oroszország a jelek szerint inkább Kurszk védelmét erősíti, elsősorban máshonnan érkezett, képzetlen hadkötelesekkel.

Még nem láttunk [orosz csapatok] jelentős mozgását, és nem tudjuk megmondani, hogy ez csak azért van, mert csak most kezdik meg mozgatni az erőket, vagy egyszerűen nincsenek is erők a mozgáshoz

– mondta az egyik, az amerikai hírszerzést ismerő forrás. Az Ukrajnán belülről áttelepített csapatok mellett Oroszország a leningrádi katonai körzetből és az oroszországi Kalinyingrádból is küldött személyzetet Kurszk védelmére – mutatott rá az egyik magas rangú amerikai tisztviselő.

Bár elismerték a kurszki hadművelet eddigi korlátozott sikerét, a legfrissebb hírszerzési értesüléseket ismerő több amerikai és nyugati tisztviselő figyelmeztetett: rendkívül valószínűtlen, hogy Ukrajna sokáig birtokában tudja tartani a területet, és hangsúlyozták: túl korai lenne megítélni, hogyan zajlik a művelet és milyen hatással lesz a háború tágabb kimenetelére.

Az Egyesült Államok továbbra sem hajlandó megengedni Ukrajnának, hogy nagy hatótávolságú, az Egyesült Államok által biztosított fegyvereket használjon Kurszkon belül, több tisztviselő szerint nem az eszkaláció veszélye miatt, hanem azért, mert az Egyesült Államoknak csak korlátozott készlete van a nagy hatótávolságú rakétákból.

Kis hatótávolságú, Army Tactical Missile System (ATACMS), inerciális irányítórendszerrel ellátott harcászati ballisztikus rakétákat adnak Ukrajnának, úgy gondolva: jobb lenne, ha továbbra is az oroszok által megszállt Krím félszigetet céloznák velük – mutattak rá tisztviselők. Egyesek közülük aggodalmukat fejezték ki amiatt is, hogy Ukrajna, amely egy nyugati tisztviselő szerint tapasztaltabb erőit küldte Kurszkba, gyengíthetett ezzel egyes pontokat saját frontvonalain, amelyeket Oroszország ki tud használni, hogy nagyobb teret nyerjen Ukrajnán belül.

Katonai szempontból lenyűgöző

– mondta egy tisztviselő a kurszki hadműveletről, de Ukrajna „elég tapasztalt csapatokat szán erre, és nem engedhetik meg maguknak, hogy elveszítsék ezeket a csapatokat”. Az pedig, hogy elterelték őket a frontvonalról, lehetőséget teremt Oroszország számára, hogy előnyt szerezzen és áttörjön” – hívta fel a figyelmet.

Borítókép: Helyi önkéntesek egy ismeretlen helyen állnak a Kurszk régióban 2024. augusztus 11-én, miután Kijev augusztus 6-án meglepetésszerű offenzívát indított a régió ellen (Fotó: AFP/Kommersant/Anatoliy Zhdanov)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.