Az első, Washington által finanszírozott járat 29 kolumbiai állampolgárral a fedélzetén Panamavárosból indult útnak. A migránsokat kéz- és lábbilincsekkel kísérték fel a gépre, a panamai kormány szerint többen közülük Kolumbiában bűncselekményeket követtek el.
Az idén eddig, az Egyesült Államokba tartva, 230 ezer migráns haladt át a panamai Darién dzsungelen − ismertette Roger Mojica, a panamai bevándorlási hatóság vezetője.
Üzenetünk egyértelmű: a Darién nem egy migrációs útvonal. Nagyon tragikus, ami ott történik
− mondta a panamavárosi amerikai nagykövetség egyik szóvivője a kitoloncolással kapcsolatban. A Darién dzsungel a világ egyik legveszélyesebb migrációs útvonalának számít. A térség részben hegy-, részben lápvidék, és számos bűnszervezet tevékenykedik ott.
A panamai kitoloncolási járatok finanszírozására az amerikai kormány hatmillió dollárt (kétmilliárd forint) ígért.
Latin-Amerika országaiból minden évben illegális migránsok ezrei indulnak útnak, hogy elérjék az Egyesült Államokat, és elmeneküljenek a bűnbandák erőszakossága és a szegénység elől.
Az emberek többsége a súlyos gazdasági és politikai válsággal küzdő Venezuelából indul útnak. Mojica azonban megjegyezte, hogy a feszült politikai helyzetre tekintettel jelenleg oda nem tudnak visszatoloncolni embereket. A panamai kormány Kolumbia mellett Ecuadorral és Indiával folytat tárgyalásokat visszatoloncolások lehetőségéről.
Borítókép: Panama kedden kitoloncolt 29 büntetett előéletű kolumbiait, akik a barátságtalan Darien-szakadékon keresztül érkeztek az országba, első alkalommal alkalmazva az Egyesült Államokkal júliusban kötött, a migránsok hazatoloncolásáról szóló megállapodást (Fotó: AFP)