Jean Daniel az arab nacionalizmus és a politikai iszlám nagy szakértője volt, ami nagyrészt annak köszönhető, hogy Algériában született. Bár zsidó származású francia családban nőtt fel, sok arabbal barátkozott, köztük az algériai függetlenségi mozgalom vezetőivel. Háborús tudósítóként határozottan elítélte, hogy a francia hadsereg kínozta a helyi harcosokat. Barátai szerint sok francia baloldalival ellentétben őt nem gyötörte bűntudat az arab-muszlim világgal szemben, így nem is érezte azt a kényszert, hogy Európa alárendelje magát a muszlim migránsoknak.
Szokatlan helyről érkezett figyelmeztetés a tömeges migráció miatt
Megszoktuk, hogy Nyugaton a bevándorlási politikával szembeni ellenállás főként jobboldali körökből származik. Ebben az összefüggésben érdemes elolvasni a francia baloldal egyik legnagyobb tekintélyének véleményét, aki évtizedeken át figyelmeztette honfitársait a nyitott határok politikájának katasztrofális következményeire. Ez a nagyra becsült író és rovatvezető, a Le Nouvel Observateur című véleményformáló hetilap alapítója, Jean Daniel volt, aki 2020-ban, százéves korában hunyt el.


Jean Daniel a második világháború alatt aktívan részt vett az ellenállási mozgalomban, a németek ellen harcolt. 1946-ban, mindössze 26 évesen már beszédeket írt az akkori francia miniszterelnök, Félix Gouin számára. Egy évvel később megalapította a Caliban című folyóiratot, és maga köré gyűjtötte neves francia írók egy csoportját. Ezután összebarátkozott Albert Camusszal, aki a pártfogója lett. Később tudósítóként dolgozott az algériai háború alatt. Interjúja John F. Kennedyvel a L'Express című hetilap számára 1963 októberében. Egy hónappal később értesült az amerikai elnök meggyilkolásáról, amikor újabb interjút készített, ezúttal Fidel Castróval. 1964-ben megalapította a már említett Le Nouvel Observateur-t, amellyel 1985-ig volt kapcsolatban, és minden héten írt oda cikkeket.
Jean Daniel mindig fontosnak tartotta a határok értelmét, és arra figyelmeztetett, hogy a bevándorlók ellenőrizetlen beáramlása veszélyt jelent Franciaország társadalmi kohéziójára és kulturális identitására. Ezért ellenezte az illegális bevándorlást, és a legális bevándorlás tudatos állami ellenőrzését követelte. Daniel egyszer felidézte II. Hasszán marokkói király szavait is, aki 1982 januárjában figyelmeztette Francois Mitterrand egykori francia köztársasági elnököt:
A családegyesítés végzetes hiba. Semmit sem fog tudni irányítani, és az egész gettókhoz vezet.
Mitterrand azonban figyelmen kívül hagyta ezt a figyelmeztetést.
További Külföld híreink

Jean Daniel egy cikkében felidézte, hogy három francia elnök – akivel személyesen tárgyalt a kérdésről – nem vette komolyan ezt a veszélyt. Az első közülük Valéry Giscard d'Estaing volt, aki még az 1970-es években kezdeményezte a Maghreb-országokból érkezők tömeges migrációját.
Szórakozottan, világnézeti és felszínes érdeklődéssel hallgatott meg
– emlékezett vissza évekkel később a Le Nouvel Observateur szerkesztője. Jacques Chirac, aki látszólag semmit sem értett abból, amit Daniel mondott neki, hasonlóan ellenállónak bizonyult az érveléssel szemben. Aki a legjobban hajlandó volt meghallgatni, az Mitterrand volt, akivel a publicista két beszélgetést is folytatott a témáról. Az elnök azt mondta, hogy a megindult folyamatot nem lehet visszacsinálni, mert a dolgok túl messzire mentek, de az integráció sikerülni fog, mert Franciaországnak nagy civilizációs vonzereje van. Amikor Daniel megjegyezte, hogy a szocialisták választási plakátján lévő harangtornyot hamarosan minaretek fogják körülvenni, Mitterrand csak viccelődött:
Úgy beszélsz, mint Le Pen.
Ekkor az újságíró figyelmeztette, hogy ha így folytatja, Le Pen pontosan a baloldal bevándorláspolitikában elkövetett hibáira fogja építeni a programját. Az idő pedig végül őt igazolta.
Grzegorz Górny lengyel író szerint ma már nincs olyan baloldal Franciaországban, mint amilyet Jean Daniel képviselt, aki idős korában még képes volt azt vallani: „Keresztény vagyok – ozmózis útján”.
Borítókép: Franciaországban minden hétre jut egy zavargás, amelyet migránsok robbantanak ki (Fotó: AFP/NurPhoto /Telmo Pinto)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Egy amerikai állam máris betiltotta az LMBTQ zászlókat
Helyükre amerikai zászlókat tesznek majd ki.

Egy órán belül négy földrengést észleltek
3,5 és 4,3 közötti erősségű földrengéseket mértek a műszerek.

Szijjártó Péter: A Tisza Párt ne hamisítsa meg a magyar emberek véleményét
A tárcavezető arra szólította fel Magyar Péter pártját, hogy ne hamisítsák meg az emberek véleményét Ukrajna európai uniós tagságáról.

Oroszország nem akar háborúzni Európában
A nyugat-európai vezetők saját népszerűtlenségüket palástolják a riogatással.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Ukrajnáról és a Pride-ról kérdeztük Karácsonyt, ránk csapta az ajtót – videó!

Elfogott a TEK egy 19 éves férfit, aki politikusok kivégzésével és iskolai mészárlással fenyegetett

Túlélőkészlet 72 órára – ezeket érdemes otthon tartani

Dunaferr-ügy: formálódik a vasmű sorsa, az erőműve még parkolópályán

"Nem szeretnék vészmadár lenni" - nem bízik a világbajnokságban Bozsik Péter

Az orosz pilóta nem kegyelmezett a katonáknak

Majka durván odaszúrt a TV2-nek, de tudjuk, mi volt az igazi célja

Hivatalos: Elvehetik a Barcelona csütörtöki győzelmét

A halál hetvenkét órája

„Ha nincs a kokain, aranylabdás lehettem volna”

Brüsszel háborúpárti, 72 órás túlélőcsomagot javasol az embereknek

Az aljasnál is alávalóbb, amit a Tescónál parkoló autókkal művelnek
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Egy amerikai állam máris betiltotta az LMBTQ zászlókat
Helyükre amerikai zászlókat tesznek majd ki.

Egy órán belül négy földrengést észleltek
3,5 és 4,3 közötti erősségű földrengéseket mértek a műszerek.

Szijjártó Péter: A Tisza Párt ne hamisítsa meg a magyar emberek véleményét
A tárcavezető arra szólította fel Magyar Péter pártját, hogy ne hamisítsák meg az emberek véleményét Ukrajna európai uniós tagságáról.

Oroszország nem akar háborúzni Európában
A nyugat-európai vezetők saját népszerűtlenségüket palástolják a riogatással.