Szürreális jelenetek Barcelonában: le kellett volna tartóztatni, mégis hagyták megszökni a volt elnököt + videó

Döbbenetes igazságszolgáltatási zűrzavar szemtanúja lett egész Spanyolország. A katalánok volt elnöke hét év bujkálás után hazatért Barcelonába, és bár a törvények értelmében le kellett volna tartóztatni, ezt nem tették meg, hanem hagyták újra megszökni.

2024. 08. 08. 15:18
Carles Puigdemont portréját tartják a magasba a katalánok (Fotó: AFP/Anadolu/Adria Puig)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abszurd jelenetek zajlottak le csütörtök délelőtt Barcelonában. A katalánok egykori elnöke, Carles Puigdemont, aki 2017-ben alkotmányellenesen kikiáltotta Katalónia elszakadását Spanyolországtól, közel hét év külföldön bujkálás után hazatért. Bár a központi szocialista kormány nemrég amnesztiát adott neki és társainak, a bíró nem vonta vissza az ellene kiadott elfogatóparancsot, így a törvények értelmében az érkezése után le kellett volna tartóztatni, de ez nem történt meg.

Egész Spanyolország egyik pillanatról a másikra kafkai jelenetek szemtanújává vált az élő televíziós közvetítéseknek köszönhetően. A rendőrség először rezzenéstelen arccal végignézte, ahogy Puigdemont az őt éltető, több mint háromezer fős tömeggel együtt átvonult Barcelona központján, majd beszédet tartott egy színpadon, ahol gyakorlatilag közölte, hogy a céljai semmit sem változtak és azért jött haza, hogy befejezze a munkát, vagyis elérje, hogy Katalónia független állam legyen. 

Ezt követően a tömeget biztosítva majdnem a katalán parlamentig kísérték a szeparatista vezetőt anélkül, hogy bárki bilincset tett volna a kezére. Mielőtt pedig célba ért volna, ügyvédje kíséretében hirtelen eltűnt az őt követő kamerák kereszttüzéből, és azóta sem tudni, hogy pontosan hol van. 

Puigdemont azért érkezett csütörtökön Spanyolországba, mert részt akart venni és fel is akart szólalni a választásokon győztes szocialista (PSC) jelölt, Salvador Illa beiktatási vitáján. A parlamentbe azonban végül nem érkezett meg, de a rendőrség sem fogta el.

Húsz perccel az eltűnése után a hatóságok bejelentették, hogy lezárják a Barcelona környéki utakat, hogy megtalálják és a törvényeket betartva letartóztassák Carles Puigdemont-t. A katalán főváros környékén autózók így hirtelen aktív szereplői lettek a szürreális előadásnak, ugyanis a rendőrség néhány perc leforgása alatt több kilométeres dugókat okozott azzal, hogy ügynökeik egyesével kezdtek el benézni a járművekbe, hogy megtalálják a szökött katalán elnököt, akit ők maguk hagytak futni. 

A spanyol és a katalán hatóságok zavarodottsága nem meglepő a Puigdemont-ügyet vizsgáló bíró és a Pedro Sánchez vezette szocialista (PSOE) kormány közötti szembenállás miatt. Az amnesztiatörvény értelmében ugyanis sorra oldozzák fel azokat a politikusokat, akik az elmúlt több mint egy évtizedben részt vettek a szeparatista katalán mozgalomban. Pablo Llarena bíró azonban Puigdemont esetében nem kíván eleget tenni a vitatott, sokak szerint alkotmányellenes és jogállamiságot sértő törvénynek, mivel szerinte az exelnök olyan bűncselekményeket is elkövetett – például hűtlen kezelést –, amik miatt egyáltalán nem lehet kegyelmi intézkedésben részesíteni. A szocialisták és Puigdemont pártja, a Junts per Catalunya (Együtt Katalóniáért) hiába fellebbezett Llarena döntése ellen, a nyári szabadságok miatt már senki sem foglalkozott az üggyel, ami így függőben maradt.

A szocialisták megpróbálták rávenni Puigdemont-t, hogy várjon a visszatéréssel, de ő hajthatatlan volt, ami mögött elsősorban sértettség áll. Ő zárt ugyanis a második helyen a katalán választásokon, ezért mindent elkövetett azért, hogy Illa beiktatása meghiúsuljon és újra ő kerüljön Katalónia élére. A szocialisták azonban újabb szélsőséges engedményekkel megvásárolták a katalán republikánus párt (ERC) igen szavazatát, amivel lehetővé tették Illa csütörtöki elnöki beiktatását. Puigdemont és pártja ezt hátba szúrásként értelmezte, és ezzel kapcsolatos véleményét a parlament előtt akarta kifejteni. 

A jobboldali Vox a döbbenetes barcelonai jelenetek kapcsán az X-en azt írta: 

Szégyen, hogy egy bűnöző, egy puccsmester és az igazságszolgáltatás elől menekülő szökevény beléphet Spanyolországba anélkül, hogy bárki megállítaná. Ehelyett éljenzés közepette felmehet egy színpadra, elmondhatja a szokásos szövegeit, amit az állami tévé még élőben közvetít is, hogy ezzel megalázza hazánkat és legfőképpen a spanyol állampolgárokat.

Ignacio Garriga, a párt alelnöke az újságíróknak azt is mondta, hogy mindent megtesznek, hogy a volt katalán elnököt haladéktalanul letartóztassák. 

A konzervatív Néppárt (PP) vezetője sem tartotta magában véleményét. Alberto Núnez Feijóo az X-en úgy fogalmazott: 

Ez egy elviselhetetlen megaláztatás. Még egy. Fájdalmas élőben szemtanúja lenni ennek a tudatzavarnak, aminek Pedro Sánchez a legnagyobb felelőse. Megbocsáthatatlan, hogy így rontja el a Spanyolországról kialakult képet.

Az egyik rendőrszakszervezet, a JUPOL szerint a belügyminisztérium hibája az, ami jelenleg a katalán fővárosban történik, mivel a tárca illetékeseinek világos utasítást kellett volna adniuk arra, hogy a katalán rendőrség, a Mossos barcelonai tagjai tartóztassák le Carles Puigdemont-t, de ez nem történt meg. 

A JUPOL szerint ehelyett a Mossos-tagok a tömegben végig szorosan kísérték és óvták a szeparatista vezetőt, majd gyakorlatilag átjárót nyitottak neki egy újabb szökéshez. A katalán állami rádió közben úgy értesült, hogy Puigdemont előzetesen megegyezett a rendőrökkel abban, hogy beszéde után feladja magát, de ez végül nem történt meg. Nem sokkal később letartóztattak egy Mossos-ügynököt, akit azzal gyanúsítanak, hogy segített Puigdemont-nak eltűnni.

Borítókép: Carles Puigdemont portréját tartják a magasba a katalánok (Fotó: AFP/Anadolu/Adria Puig)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.