Az antimikrobiális szerek, mint az antibiotikumok, antivirális szerek, gombaellenes és parazitaellenes gyógyszerek életmentő gyógymódokat kínálnak. Amikor azonban a baktériumok, vírusok, gombák és paraziták már nem reagálnak ezekre a gyógyszerekre, az emberek betegebbek lesznek, és a fertőzések kezelhetetlenül terjednek, halálos betegségeket okozva.
Az AMR a világ egyik legnagyobb egészségügyi fenyegetése. Évente 1,3 millióan halnak meg közvetlenül a rezisztens fertőzések miatt, és további ötmillió halálesethez járul hozzá. Ez meghaladja a HIV, a tuberkulózis és a malária együttes halálozási számát. Az előrejelzések szerint 2050-ig több mint 39 millió ember halhat meg az antibiotikum-rezisztens fertőzések következtében.
Az AMR fő kiváltó oka az antibiotikumok túlzott és nem megfelelő használata az emberek és állatok megbetegedésekor, a mezőgazdaságban, valamint a nem megfelelő fertőzésmegelőzés az egészségügyi intézményekben. Ha a világ nem lép azonnal, az AMR súlyos egészségügyi, társadalmi és gazdasági következményekkel járhat,
2030-ra akár évi háromezermilliárd eurós veszteséget okozva a globális gazdaságnak, és 2050-re 28 millió embert taszíthat mélyszegénységbe.
A héten az AMR elleni küzdelem jegyében teltek az ENSZ-közgyűlés által szervezett megbeszélések. Az esemény célja az volt, hogy felgyorsítsa a globális, regionális és nemzeti szintű intézkedéseket, hangsúlyozva az egészségügyi rendszerek átalakítását.
A WHO célja a globális összefogás erősítése az AMR ellen, a finanszírozás növelése, az elszámoltatható kormányzás, a fokozott felügyelet és a biodiverzitás, a klímavédelem, valamint a pandémiás felkészültségi stratégiák integrálása által.
A nemzetközi együttműködés az antimikrobiális rezisztencia leküzdése terén is kulcsfontosságú, az erre irányuló erőfeszítések mellett Magyarország is elkötelezett, erről Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszélt az ENSZ-ben.
Üdvözölte, hogy az ügy végre magas szinten is napirenden van, és arra is emlékeztetett, hogy mennyire védtelennek bizonyult a világ néhány évvel ezelőtt a koronavírus-pandémiával szemben.
Jól tudjuk mindannyian, hogy az ilyen típusú világjárványok nem ismernek határokat és nem ismernek politikai hovatartozásokat
– mondta.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)