„A Vatikán után a legkatolikusabb ország” – írják az olasz lapok Kelet-Timorról, mivel a délkelet-ázsiai szigeten a lakosság kilencven százaléka katolikus vallású. Ezt követően a szentatya szerdán utazik majd Szingapúrba, onnan pedig két nap múlva, azaz pénteken visszatér otthonába, a Vatikánba.
Ünnepélyes fogadtatásban volt része Ferenc pápának Dili repülőterén, José Manuel Ramos-Horta és Xanana Gusmao miniszterelnök és Wojciech Załuski érsek, kelet-timori apostoli nuncius várta. Ferenc pápa a Dilibe érkezése után hétfőn este találkozott Kelet-Timor államelnökével, Ramos-Hortával, majd beszédet mondott a hatóságok előtt – tájékoztat a Vatikán.
Ferenc pápa apostoli látogatásának harmadik állomásán a kivándorlás, a szegénység és a kis délkelet-ázsiai állam különféle társadalmi nehézségeinek témáit érintette. A helyi papság gyermekbántalmazásának problémájára is kitért.
A pápa az ország történelmére utalva elmondta, hogy Kelet-Timor megtapasztalta azokat a zavargásokat és erőszakot, amelyek gyakran előfordulnak, amikor az autonómia keresését megtagadják. De újra fel tudott emelkedni, és rátalált a békére, valamint a természeti és emberi erőforrások fejlesztésének és felértékelődésének új szakaszára.
Hálát adunk Istennek, mert történelmetek egy drámai időszakon ment keresztül, de nem vesztette el a reményt. A sötét és nehéz napok után végre felvirradt a béke és a szabadság hajnala
– mondta a szentatya. Hozzáfűzte, a nehéz időszakban nagy segítséget jelentett a katolikus hit meggyökerezése, amelyet II. Szent János Pál az 1989-es látogatása során már kiemelt. Emlékeztetett, hogy a kereszténység európai misszionáriusokon keresztül jelent meg Ázsiában. Hozzátette, a hit inkulturációja és a kultúra evangelizálása fontos kombinációja a keresztény életnek a kicsiny országban.
Az evangélium tanítása és a hitben való kitartás az indonéz testvérekkel való teljes megbékéléshez vezetett
– utalt a történelmi kiengesztelésre a pápa. A szentatya azt is kiemelte: Kelet-Timor türelmes elszántsággal és hősiességgel tudott szembenézni a nagy megpróbáltatások pillanataival, éppen ezért ma békés és demokratikus országként élhet, mert a testvéri társadalom felépítése és a szomszédaival való békés kapcsolatok kialakítása mellett kötelezte el magát. A kihívásokban azonban még mindig nincs hiány – folytatta az egyházfő. Komoly problémát jelent az országból való elvándorlás, amely mindig a források elégtelen vagy nem megfelelő felhasználásának a jele. A pápa kitért a fiatalságot érintő társadalmi problémákra is. Európával ellentétben Kelet-Timor lakosságának 65 százaléka harminc év alatti, és számos kritikus probléma van a lakosság ezen szegmensén belül, ilyen például az alkohol és a bűnbandák terjedése.
A fiatalok elé ideálokat kell állítani, hogy kiszabaduljanak ezekből a csapdákból
– hangsúlyozta az egyházfő.
Felhívta a figyelmet a különböző bandák terjedésére, amelyek harcművészeti ismeretekkel felvértezve, ahelyett, hogy a védtelenek szolgálatába állítanák tudásukat, az erőszakot terjesztik. Végül kitért a gyermekek ellen elkövetett abúzusokra is.
Ne feledkezzünk meg arról a sok gyermekről és serdülőről sem, akiknek méltóságát meggyalázták. A jelenség világszerte egyre terjed. Mindannyian arra vagyunk hivatva, hogy felelősségteljesen cselekedjünk, hogy megakadályozzuk a bántalmazások bármilyen formáját, és biztosítsuk gyermekeink békés növekedését
– mondta a pápa.
A Szentszék programja szerint ma délelőtt a főváros Szeplőtelen Fogantatás-székesegyházában folytatódik a pápa látogatása. Ott köszönti majd a püspököket, a papokat, a szerzeteseket és a katekétákat, illetve a délutáni órákban a Taci Tolu sós tavak mellett mutat be szabadtéri szentmisét. Korábbi apostoli látogatásához hasonlóan a fiatalokkal is találkozik a szentatya, erre szerda délelőtt kerül majd sor.
Borítókép: Gyermekek köszöntik Ferenc pápát Kelet-Timoron (Fotó: AFP)