Kijev kérése különösen időszerűnek tűnhet azután, hogy nyugati hírszerző ügynökségek megerősítették, Irán ballisztikus rakétákat szállított Oroszországnak, amit a Nyugat is eszkalációként értelmez, írja a Financial Times.
Az ukrán vezetők folyamatosan próbálják meggyőzni nyugati szövetségeseiket arról, hogy a modernebb fegyverrendszerek átadása megéri a kockázatot. Kijev régóta sürgeti az Egyesült Államokat, hogy biztosítson olyan rakétákat, amelyek képesek azokat az orosz katonai repülőtereket is elérni, ahonnan bombázzák az ukrán városokat.

A Biden-adminisztráció azonban óvatosan viszonyul e kérés jóváhagyásához, noha egyre több nyugati szövetséges támogatja, és az Egyesült Királyság is erőteljes nyomást gyakorol a kérdésben. Vlagyimir Putyin orosz elnök ugyanakkor a minap arra figyelmeztetett, hogy ha a Nyugat lehetővé teszi, hogy ezek a rakéták orosz célpontokat támadjanak, az a NATO közvetlen részvételét jelentené a háborúban.
Dmitrij Medvegyev, Oroszország Biztonsági Tanácsának helyettes vezetője erre drámai fenyegetést tett, kijelentve, hogy „a történelem egyik legrégebbi orosz városát” (Kijevet) „olvadék szürke masszává” változtatnák.
A NATO vezetői 2022 óta egyre merészebben feszegetik Oroszország vörös vonalait. Noha a nagy hatótávolságú rakétákkal kapcsolatban még nem született döntés, egyre több elemző játszana a tűzzel, s véli úgy, hogy Putyin fenyegetései egyre kevésbé hitelesek.
Az amerikai tisztviselők azonban továbbra is attól tartanak, hogy Oroszország más területeken eszkalálhatja a konfliktust, például a Közel-Keleten, ahol Moszkva már felvetette, hogy a jemeni húszikat ellátja rakétákkal. Egy másik érv, hogy az amerikai fegyverkészletek korlátozottak, és a rakéták inkább a Krím-félszigeten lévő orosz bázisok ellen lennének hatékonyak, mint mélyen Oroszországban.
Nyugati óvatosság
A Biden-kormányzat szkepticizmusa tükröződik Németország habozásában is, amely hasonló okok miatt ellenzi, hogy Kijev német gyártmányú Taurus rakétákat kapjon. 2022 óta Berlin eleinte ellenállt, de végül engedett a szövetségesek nyomásának, és tankokat, valamint más katonai felszerelést küldött Ukrajnának.