A dokumentumban, amelyet a képviselőház külügyi bizottságának republikánus tagjai írtak, a szerzők úgy fogalmaztak, hogy a demokrata Biden „elmulasztotta korlátozni az előző kormányzat által elhatározott kivonulás előre látható következményeit”. Az Afganisztánban hatalmon lévő tálibok 2021. augusztus 15-én elfoglalták a fővárost, Kabult, miután az Egyesült Államok által támogatott kormány összeomlott.
Az amerikai csapatok két héttel később, 30-án távoztak. Nem sokkal a kivonulás előtt, augusztus 26-án egy öngyilkos merényletben 13 amerikai katona és 170 afgán halt meg a kabuli repülőtéren, amely zsúfolásig tele volt az országból menekülni próbáló emberekkel. A republikánusok jelentésükben kiemelték, hogy katonai tisztviselők szerint szükséges lett volna a katonai jelenlét fenntartása Afganisztánban, ahol Washington a 2001-es egyesült államokbeli terrortámadások után indított háborút.
A demokrata tábor bírálta a jelentést, egyebek között azt állítva, hogy azt a novemberi elnökválasztás megzavarására tették közzé most. A republikánus szerzők szerint Joe Biden döntése „az elnök régóta vallott és merev nézetén alapult, hogy az Egyesült Államoknak nem kellene többé jelen lennie Afganisztánban”.
Úgy vélték, a demokraták választását „nem a biztonsági helyzetre alapozták”, és nem is a Donald Trump elnöksége alatt, 2020-ban aláírt dohai megállapodásra, amely a csapatkivonás mellett a béke megteremtését is előírta. Nem alapult továbbá a nemzetbiztonsági szakértők és szövetségesek tanácsain sem.
A katonai kivonulás „növelte a nemzetbiztonságunkat fenyegető veszélyeket, évekig rontotta nemzetközi hírnevünket, és világszerte felbátorította ellenségeinket” – írták a jelentés szerzői.
A dokumentumot alig több mint egy héttel azután tették közzé, hogy Donald Trump republikánus elnökjelölt egy katonai temetőben részt vett az afganisztáni csapatkivonás során megölt 13 katona tiszteletére rendezett megemlékezésen. Donald Trump munkatársai a helyszínen fényképeket akartak készíteni, de konfliktusba kerültek a temető személyzetével, amelynek tagjai megpróbáltak érvényt szerezni egy szövetségi törvénynek, amely tilt minden politikai tevékenységet a temető területén.
Borítókép: Joe Biden amerikai elnök (Fotó: AFP)