Idén az átkelők száma meghaladta a 25 ezer főt, ezzel már most felülmúlva a tavalyi év ugyanezen időszakának 24 ezres adatát. Bár 2022-ben a teljes éves adat még ennél is magasabb volt, több mint 31 500 fő, az idei adatok további emelkedést vetítenek előre, írja az eXXpress.
A lap szerint csak az elmúlt hétvégén több mint 1 400 migráns próbált meg átjutni a veszélyes vizeken. A tömeges átkelések gyakran rosszul felszerelt, túlzsúfolt csónakokon történnek, amelyek nem alkalmasak nyílt tengeri utazásra, és rendszeresen vezetnek tragédiákhoz, számolt be az Origo. Nemrégiben nyolc migráns vesztette életét, amikor hajójuk felborult.
Az áldozatok Szudánból, Szíriából, Iránból, Egyiptomból, Eritreából és Afganisztánból származtak. Ezzel a halálos áldozatok száma idén már 45-re emelkedett, ami jól mutatja a csatornán való átkelés rendkívüli veszélyeit.
A Ruanda-terv kudarca
A brit kormány korábban a Ruanda-tervben próbálta meg kezelni az illegális migrációt. A tervet az előző konzervatív miniszterelnök, Rishi Sunak indította el, amelynek célja az volt, hogy Ruandába telepítsék át azokat az embereket, akik illegálisan érkeztek Nagy-Britanniába. Azonban a terv végrehajtása nem valósult meg. Az új brit miniszterelnök, Keir Starmer, aki a Munkáspárt vezetője, röviddel hivatalba lépése után visszavonta a programot, amelyet sokan emberjogi szempontból is vitathatónak tartottak.
A csatornán történő illegális átkelések azonban továbbra is komoly kihívást jelentenek Nagy-Britannia számára.