Egyre durvul a helyzet Koszovóban

Lassan egy hete nem tudnak bemenni a munkahelyükre a koszovói szerbek, mert a pristinai hatóságok blokád alá helyezték a szerb intézményeket. Belgrád szerint egyre élhetetlenebbé válik Koszovó a szerbek számára. Trump idejében még előrelépés volt tapasztalható a két fél viszonyában.

2024. 09. 04. 10:05
Kosovo Prime Minister Albin Kurti visits Anitkabir
Koszovó miniszterelnöke, Albin Kurti 2024. május 31-én (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénteken a koszovói rendőrség behatolt az észak-koszovói szerb intézményekbe, azóta azok blokád alatt állnak, az alkalmazottak nem térhetnek vissza munkahelyükre. Közben tegnap az északi önkormányzatok ideiglenes hatóságainak elnökeit okirathamisítás vádjával kihallgatásra idézték a rendőrségre szeptember 5-re – közölte Dragisa Milovics, a Szerb Lista alelnöke. Milovics a Kosovo Online hírportálnak nyilatkozva rámutatott, hogy ismét nehéz helyzetbe kerültek a koszovói szerbek Pristina legutóbbi akciója után, amellyel megszállták a szerb intézményeket és bezárták azokat.

Sztefan Szurlics szakértő a szerb közmédia vendégeként a helyzetet értékelve azt mondta, hogy a szerb intézmények blokádja egyfajta kompenzáció az Ibar-híd sikertelen megnyitása miatt, és úgy értékeli, hogy a nemzetközi szereplők mindenben egyetértenek, amit Pristina tesz. 

Ők maguk is ezt mondják – mindezeket az eredményeket mi is akarjuk, a dinár eltörlését, a rendszámok eltörlését, a párhuzamos intézmények megszüntetését, de ennek még nincs itt az ideje, ennek a párbeszéd keretein belül kell lennie. Tehát az egyetlen probléma számukra az időzítés

 – mutat rá Szurlics.

Belgrád és Pristina között időről-időre fellángolnak konfliktusok, amelyek nem ritkán erőszakba torkollnak. Az Európai Unió hosszú évek óta szorgalmazza a párbeszédet, de az gyakorlatilag nem vezet sehova. A felek az elfogadott és aláírt megállapodásokat sem tartják be, ilyen egyezmény például a Szerb Községek Közösségek megalapítása, amelyre Koszovó nem hajlandó.

Négy évvel ezelőtt volt talán a legközelebb a közeledés lehetősége. Négy éve éppen ezen a napon a Fehér Házban, Donald Trump volt amerikai elnök jelenlétében Alekszandar Vucsics szerb elnök, majd Avdullah Hoti akkori koszovói miniszterelnök aláírta a washingtoni megállapodást.


2020. szeptember 4-én a Fehér Házban Belgrád és Pristina képviselői két külön megállapodást írtak alá az USA-val, mivel a megállapodás utolsó pontja mindkét fél számára eltérő volt – emlékeztet a Kosovo Online.

Bár a fent említett megállapodást nagy lépésnek tekintették Belgrád és Pristina viszonyának normalizálásában, elsősorban gazdasági fronton, néhány hónappal később Albin Kurti hatalomra kerülésével elakadt a folyamat, majd Joe Biden elnökké választásával, a Fehér Ház sem volt érdekelt annak végrehajtásában. Így a washingtoni megállapodást sem tartja tiszteletben Koszovó.

Alekszandar Vucsics szerb elnök a megállapodás aláírása után elmondta, hogy Belgrád és Pristina között még mindig hatalmas a nézetkülönbség, de óriási lépés volt a gazdasági kapcsolatok normalizálásáról szóló megállapodás, amelyet a Fehér Ház ovális termében írtak alá. 

Donald Trump akkori amerikai elnök kijelentette, hogy Szerbia és Koszovó megállapodott a gazdasági kapcsolatok normalizálásában, és üdvözölte a szerinte hatalmas lépést.

Borítókép: Koszovó miniszterelnöke, Albin Kurti 2024. május 31-én (Fotó: AFP)

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.