Bosznián keresztül rohamozzák az Európai Unió határait az illegális bevándorlók. A balkáni útvonalon továbbra is erőteljes a migráció. A bevándorlók egyre agresszívebbek és a hidegebbre forduló időjárás miatt minél gyorsabban Európába akarnak jutni. A helyi sajtó szerint leszámolások is gyakran előfordulnak közöttük, illetve az óvatlan migránsokat balesetek is érik.
Legutóbb a főváros, Szarajevó környékén ütött el a vonat egy a síneken sétáló migránst. Alig néhány nap alatt pedig két illegális bevándorló vesztette életét az egymás közti összecsapásokban Bosznia-Hercegovinában. Az N1 televízió szerint a hatóságok arra figyelmeztetnek, hogy a migránsok körében egyre erőszakosabb bűnözői csoportok vannak. Főleg afgán állampolgárok szervezik az embercsempészetet.
Nem hivatalos adatok szerint 3000 és 8000 euró közötti összeget fizetnek a bevándorlók az embercsempészeknek. A pénz nagysága attól függ, hogy hova szeretnének eljutni. Ha a közeli Olaszországba mennének, akkor kell 3000 eurót fizetni, de 8000-be kerül, ha Spanyolországba akarnak törvénytelenül bejutni.
Az intézmények nem tudnak megfelelően dolgozni, még akkor is igaz ez, ha sok migránst elkapnak. Látjuk a hiányosságokat és az együttműködés hiányát az ügynökségek között. A határvédelmi szervek és a különböző ügynökségek között csak ad hoc együttműködés van, ez azonban nem elegendő
– mondta Denis Hadzovic boszniai szakértő.
A balkáni államban azután nőtt meg jelentősen a migrációs nyomás, hogy a magyar és a szerb rendőrök akcióinak köszönhetően az illegális bevándorlók a Vajdaság északi része helyett most már főként Bosznia felé indulnak, hogy elérjék az EU határait.
A változások nemcsak az útvonalon, hanem a határátlépés módjában is szemmelláthatók. Ezt bizonyítja a legutóbbi tragikus esemény a Drina folyón, amikor tizenkét ember vesztette életét egy túlzsúfolt csónakban.
A Drina folyón való átkelés nagyon veszélyes a migránsok számára. Főleg, hogy a szállításukra használt hajók nem 20, 30 vagy 40 bevándorló számára készültek. Ezek nyolc-tíz személyes járművek
– mondta Zarko Laketa, a külföldiekkel foglalkozó szolgálat igazgatója.
Bosznia-Hercegovina tranzitország a Horvátország felé vezető úton. Éppen ezért a horvát határ mellett élő helyi emberek életét keseríti meg leginkább a miráció. Sajtóbeszámolók szerint korábban is előfordultak rablások, betörések, sőt az is megtörtént, hogy gyakorlatilag elfoglalták az üresen álló házakat a migránsok. Most ismét egyre több ilyen eset van.
Jelenleg a hivatalos adatok szerint körülbelül 1700 migráns tartózkodik négy befogadóállomáson Bosznia-Hercegovina területén. Az illegális bevándorlók száma azonban ennél jóval nagyobb lehet, mert többen vannak, akik nem mennek központokba, hanem az erdős területeken bujkálnak, s az embercsempészek segítségével próbálnak Nyugatra jutni.
Borítókép: Egy migráns áll egy elhagyatott gyárépület előtt Bihács városában 2021. január 29-én (Fotó: AFP)