A vasárnapi brandenburgi tartományi választások után a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) komoly válságban van, amely nemcsak a létezését, hanem jövőjét is veszélyezteti, írta a Focus elemzése.
Felvetődik a kérdés, hogy maradjon-e az FDP a kormánykoalícióban vagy vonuljon ki? A párton belül egyre többen gondolkodnak erről, és a kérdésre adott válaszok alapján megosztottság jellemzi a helyzetet.
Lars Klingbeil, az SPD elnöke már most kijelentette, hogy a következő Bundestag-választások után más pénzügypolitikára lesz szükség – ami egyértelmű kritika Christian Lindnerrel, az FDP pénzügyminiszterével szemben. A szociáldemokraták (SPD) már láthatóan egy FDP nélküli életre készülnek, megkérdőjelezve a koalíció szükségességét. Bár az FDP-re még szükség van, úgy tűnik, csak átmeneti megoldásként tekintenek rá.
Az FDP-n belül Christian Lindner vezetői szerepét senki sem kérdőjelezi meg, ő továbbra is a párt központi figurája. Ennek ellenére a párton belül egyre nagyobbak a kétségek a „közlekedési lámpa koalíció” fennmaradása kapcsán. Egy kilenc hónappal ezelőtti belső felmérés még szűk többséget mutatott a koalícióban maradás mellett, de azóta a hangulat megváltozott.
Az FDP rendkívül nehéz politikai helyzetbe került. Sem az SPD-től, sem a hagyományosan hozzá közelebb álló kereszténydemokratáktól (CDU/CSU) nem érkezik érdemi támogatás. Friedrich Merz, a CDU kancellárjelöltje megjegyezte, hogy a brandenburgi választáson az FDP kevesebb szavazatot kapott, mint az állatvédők.
Egyre több jel mutat a kilépés felé
A párton belül egyre több hang támogatja a koalícióból való kilépést. Különösen a nyugat-németországi tartományokban – ahol az FDP hagyományosan erős – nő a félelem, hogy a következő Bundestag-választáson a párt kieshet a parlamentből. Ha ez megtörténik, az FDP nemcsak szövetségi, hanem tartományi és önkormányzati szinten is súlyos veszteségeket szenvedhet. Az FDP-n belül komoly megosztottság van a koalícióval kapcsolatban. Míg a párt konzervatívabb tagjai élesen kritizálják az állampolgársági törvényt, a párt szociálliberális szárnya támogatja ezeket az intézkedéseket. Ez a belső feszültség csak tovább nehezíti a párt helyzetét.
Lindner számára nehéz feladat lesz egyensúlyt találni a párton belüli különböző csoportok között, miközben a következő választásokra készül. Az FDP jövője most azon múlik, hogy képes-e kilépni a jelenlegi válságból, vagy tovább sodródik a politikai halálzóna felé, elmélkedik a Focus cikke.
Megállíthatatlan a zöldek hanyatlása is
Az Alternatíva Németországért (AfD) támogatottsága újra elérte a húsz százalékot, míg a zöldek tovább csúsznak lefelé, és már csak egy számjegyű támogatottsággal rendelkeznek. Az Insa legfrissebb felmérése szerint a jelenlegi kormánykoalíció két tagja, az FDP és a zöldek, történelmi mélypontra süllyedtek.
Mindössze a választók 3,5 százaléka jelezte, hogy a liberális pártot támogatná, míg a Zöldek 9,5 százalékos eredménye az első alkalom évek óta, hogy a párt támogatottsága egy számjegyűre csökkent. Ez komoly visszaesést jelent, különösen a 2021-es Bundestag-választásokhoz képest, amikor mindkét párt lényegesen jobb helyzetben volt, írta a Junge Freiheit.
Az FDP mellett a baloldal (Die Linke) is láthatatlanná vált. A párt mindössze 2,5 százalékon áll, így kevés esély mutatkozik arra, hogy bejusson a következő Bundestagba.
Koalíciós lehetőségek és parlamenti többség
A felmérés szerint a szavazatok 13 százaléka nem lenne képviselve a Bundestagban, így egy parlamenti többség eléréséhez már 44 százalék is elegendő lenne. A CDU/CSU és az AfD közösen 52 százalékot érnének el, míg egy CDU/CSU és SPD koalíció 47,5 százalékot. A jelenlegi „jelzőlámpa” koalíció (FDP, SPD, zöldek) pedig mindössze 28,5 százalékon áll.