Mint arról az Origó korábban többöször beszámolt, a Giuseppe Conte vezette Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a Liga kormánya 2019 augusztusában tizenkilenc napig várakoztatta az Open Arms hajóját. Végül a szicíliai Agrigento ügyészsége lépett közbe, és kötelezte a kormányt a partraszállás engedélyezésére. 2020 nyarán a parlament megvonta Matteo Salvini mentelmi jogát az Open Armsszal kapcsolatos eljárásban, amelyet egyebek között túszejtés, hivatali hatalommal való visszaélés, a nemzetközi konvenciók megsértése miatt indítottak a volt belügyminiszterrel szemben.
Utcai tüntetés október 18-án
Salvini nem volt jelen a bírósági tárgyalóteremben. Az Instagram-oldalán azt írta: büszke arra, hogy intézkedésével Olaszország határait védte, és szükség esetén újra ugyanúgy cselekedne. Salvini ügyvédje, Giulia Bongiorno Palermóban tartja védőbeszédét október 18-án. Salvini arra a napra kérte a parlamenti képviselőket, hogy mindannyian a bíróság előtt legyenek, amely így egyben utcai tüntetés háttere is lesz. Erőteljes kezdeményezés, amelyet a Liberónak adott interjújában Salvini így magyarázott:
Politikai felelőssége van a baloldalnak, amely úgy döntött, hogy bosszút áll rajtam és bíróság elé állít. Egy film, amit már láttunk Silvio Berlusconival, és amelyet – bizonyos szempontból – még Donald Trumppal is látunk.
Salvini az ország védelmében cselekedett
Giorgia Meloni miniszterelnök teljes szolidaritásáról biztosította Salvinit. Az olasz kormányfő „súlyos precedensnek” nevezte, hogy az ügyészség bűncselekménynek nyilvánította az olasz határok védelmének kötelességét az illegális migrációval szemben. Giancarlo Giorgetti pénzügyminiszter hangoztatta, hogy Matteo Salvini az ország védelmében cselekedett. „Az akkori kormány politikai irányát követte […] helyes védelmezni az igazságszolgáltatás függetlenségét, de azt nem árnyékolhatja be politikai bosszú”.
Orbán Viktor miniszterelnök az X-en állt ki Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes mellett. A kormányfő szerint Európa legbátrabbjait büntetik, amiért gátat akarnak szabni a bevándorlásnak, akik a kontinenst meg akarják védeni, azok folyamatosan büntetéssel néznek szembe.
– teszi fel a kérdést Orbán Viktor, hozzátéve, hogy
A kérdésben még Elon Musk is véleményt mondott: az amerikai vállalkozó őrülteknek nevezte az ügyészeket.
Matteo Salvini olasz kormányfő-helyettes rövid időn belül reagált a magyar miniszterelnök bejegyzésére.
Köszönöm Orbán Viktor, a gyönyörű Budapesten találkozunk. A megpróbáltatások és fenyegetések nem állítják meg a változás és a szabadság szelét, amely Európa-szerte fúj
– válaszolta a Liga vezetője, jelezve, hogy a héten Magyarországra látogat.
Facebook-bejegyzésben is megköszönte a magyar miniszterelnök támogatását. Több jobboldali politikus is szolidaritásának adott hangot, akik megbotránkozva követik a palermói bíróságon zajló eseményeket. Salvini köszönetet mondott Marine Le Pennek a francia jobboldali Nemzeti Tömörülésből, Geert Wildersnek, a holland jobboldali Szabadságpárt elnökének, Jordan Bardellának, a francia jobboldali Nemzeti Tömörülés párt elnökének, Gerolf Annemansnak, belga európai parlamenti képviselőnek, Santiago Abascalnak, a spanyol Vox párt elnökének és minden európai barátnak és szövetségesnek szolidaritásukért és támogatásukért.
Azt üzente szövetségeseinek, hogy a jövőben is együtt harcolnak majd népeik, identitásuk és biztonságuk védelmében.
Időközben nagyszabású nemzetközi mozgósítást hirdetett meg a biztonság, a gondolatszabadság, a nemzeti szuverenitás védelmében Matteo Salvini október 6-ra a lombardiai Pontidába. A Liga hagyományos október 6-i országos nagygyűlése az idén nagyszabású demonstrációvá alakul át „az olasz polgárok biztonsághoz való joga, a gondolat- és szólásszabadság, a népi és nemzeti szuverenitás tiszteletben tartása érdekében”– jelentette be a jobboldali politikus. A Liga minden évben Pontida mezején ünnepli megalakulásának évfordulóját. A párt közleménye szerint külföldi résztvevőket is várnak Európából és a tengerentúlról. Matteo Salvini közösségi oldalán jelezte, hogy október 6-ra meghívta európai szövetségeseit, akik között Marine Le Pent, a francia Nemzeti Tömörülésből (RN) és Orbán Viktort nevezte meg, akikkel júliusban megalakította a Patrióták Európáért európai parlamenti frakciót.
Terrorizmust támogató bíró ítélkezett Salvini ügyében
A mostani történések előzménye, hogy 2021-ben is volt már bíróság előtt Salvini ugyanebben az ügyben. A kíséret nélkül „utazó” kiskorúak és a betegek partra szállhattak a hajó megérkezésekor, a felnőtt migránsoknak azonban a hajón kellett maradniuk. A vád Salvini ellen – egyebek között – emberrablás volt. Az ügyet akkor tárgyaló Lorenzo Jannelli bíró azzal magyarázta vádemelésének okait, hogy „általában a lakosság hajlamos a terrorista bűncselekmények hallatán bedőlni a hangulatkeltéseknek, és helyesnek vélik a határozott fellépést még akkor is, ha azt jogtalanul teszik a választott vezetők.” Jannelli szerint túlzott mértékű beavatkozásnak számított a bevándorlási vészhelyzet kezelésére vonatkozó belügyminiszteri rendeletek sora, amelyeket Matteo Salvini adott ki.
A Palermóban székelő bíró korábban már megjelent a hírekben egy kétségeket keltő ítélete miatt. 2017-ben egy 47 éves líbiai migráns-hátterű nőt, Khadiga Shabbit, a Palermói Egyetem kutatóját letartóztatták az Iszlám Állam (ISIS) és az Ansar al Sharia terrorszervezetek propagandájának online terjesztése miatt. Akkor az ügyész négy és fél év letöltendő börtönbüntetést kért rá. Ahogy az il Giornale felidézte, Jannelli bíró ennél sokkal enyhébb ítéletet hozott,
egy év és nyolc hónap felfüggesztett börtönbüntetéssel, és a vádlott azonnali szabadlábra helyezésével.
Jannelli azzal indokolta a döntését, hogy a terrorizmust, a félelem hullámát ma nem csoportok felszámolásával, hanem egyes személyek elítélésének sorozatával állítják meg, ami szerinte nem helyes. Véleménye alapján a „globális szinten elkövetett terrortámadások mély sebeket okoztak nemcsak az emberi életekben, hanem az érintett országok jogrendszerében is, ami néha zavaró tekintélyelvű politizálást von maga után”. Ehhez hasonlóan a bíró azt a két biztonsági rendeletet is túlzónak tartja, amelyet Salvini belügyminisztersége idején adott ki az illegális bevándorlási hullám megfékezése érdekében.
Magyarországot már megbüntették
Míg Salvinit börtönbüntetésre ítélnék azért, mert erőteljesen fellépett az illegális bevándorlók ellen, addig Magyarországot már el is ítélték. Az Európai Unió Bíróságának júniusi döntése még egy 2020-as döntése végrehajtásához kapcsolódik, amikor egy hazánk ellen indított kötelezettségszegési eljárásban kimondták, hogy a tranzitzónák fenntartása és más migrációellenes szabályok ellentétesek az uniós joggal. Akkor a magyar jogszabályok szerint kizárólag a tompai és a röszkei határátkelőnél lehetett menekültkérelmet benyújtani az érkező migránsoknak. Magyarország még ebben az évben megszüntette a tranzitzónákat, ám az Európai Bizottság szerint nem mindenben tett eleget az ítéletben előírtaknak. Hozzá kell tenni, hogy a felsorolt jogi problémák kapcsán
a bizottság jóval kisebb bírságot kért hazánkra: egymillió eurós átalánybírságot és 16 400 euró/nap kényszerítő bírságot. A Soros-emberekből álló bíróság azonban „súlyos és példa nélküli jogsértés” miatt 200 millió euró átalányösszegre és óriási, 1 millió euró/nap kényszerítő bíráságra ítélte Magyarországot.
Az egyösszegű bírság átszámolva 80 milliárd forintot jelent, a kényszerítő bírság pedig napi 400 millió forintra rúg, vagyis óriási pénzről beszélhetünk.
Borítókép: Matteo Salvini olasz kormányfőhelyettes (Fotó: AFP)