A bejegyzésben bemutatott változások fontos geopolitikai kérdéseket érintenek, különös tekintettel Oroszország és szövetségesei védelmére.
Az első fontos módosítás szerint minden, Oroszország elleni, nem nukleáris állam által elkövetett agresszió, amiben nukleáris fegyverekkel rendelkező ország is részt vesz vagy támogatja azt, „közös támadásnak” minősül. Medvegyev szerint „mindenki érti, mely országokról van szó”.
Medvegyev kiemelte, hogy „egyenértékű nukleáris védelmet” élvez Belarusz is „a lengyelek és a NATO számos kisebb államának örömére”, mint Oroszország legközelebbi szövetségese, fogalmazta meg a volt orosz elnök.
Nukleáris háború küszöbén
A harmadik fő pont a levegőben és az űrben bekövetkező ellenséges behatolásokat érinti. Medvegyev hangsúlyozta, hogy az „ellenség légiközlekedési, rakéta- és dróneszközeinek” nagyszabású támadásai és határátlépése „bizonyos feltételek mellett alapot adhatnak a nukleáris fegyverek alkalmazására.” Ez figyelmeztetés „nem csak a rohadt neonáci rezsimnek, hanem Oroszország minden ellenségének, akik a világot nukleáris katasztrófa felé sodorják” – teszi hozzá a volt orosz elnök.
Medvegyev rámutatott, hogy minden, a nukleáris védelem igénybevételére okot adó helyzetet más tényezőkkel együtt kell megítélni, és a döntést a nukleáris fegyverek használatáról a főparancsnok, vagyis az elnök hozza meg. Oroszország korábbi elnöke úgy véli, hogy ezek a normatív változások „lehűthetik azok hevét, akik még nem veszítették el az önvédelmi ösztönüket.”
Borítókép: Dmitrij Medvegyev volt orosz államfő, Putyin elnök szövetségese, aki jelenleg az ország biztonsági tanácsának elnökhelyettese (fotó: AFP)