Az Európai Unió tagállamai januárban szeretnék újraéleszteni a tárgyalásokat az orosz gazdaság elleni szankciók kapcsán, közölte a Politico brüsszeli hírforrás. Ennek oka, hogy Magyarország átadja az irányítást, és egy új EU-s végrehajtó csapat dönt majd ezekben a kérdésekben.
Lengyelország, amely hamarosan átveszi a soros EU-elnökséget Magyarországtól, már jelezte, hogy keményebb fellépést szeretne a kontinensre irányuló orosz energiahordozókkal szemben, amelyek a Kreml jelentős bevételi forrását jelentik. Krzysztof Bolesta, a lengyel klíma- és környezetvédelmi miniszter úgy nyilatkozott: „az orosz energiaimport növekedése rossz jel, és foglalkoznunk kell vele”.
Az EU már bevezetett korlátozásokat az orosz olajra, és jelentősen csökkentette a vezetékes gázvásárlásokat, azonban diplomaták és tisztségviselők szerint Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a magyar elnökség alatt szüneteltette a szankciókkal kapcsolatos diskurzust.
A lengyelek szeretnék az elnökségüket arra is felhasználni, hogy nagyobb átláthatóságot biztosítsanak az orosz fosszilis tüzelőanyagok EU-ba történő belépésével kapcsolatban. Tíz ország – köztük Franciaország, a Csehország, Svédország és a balti államok – közös figyelmeztetést adtak ki, amelyben jelezték, hogy
a közelmúltban nőtt az orosz LNG importja az EU-ban, de ezek a szállítók nincsenek megfelelően azonosítva.
A jövőbeli szankciók várhatóan a meglévő korlátozások megkerülésére összpontosítanak. Ám bármit terveznének, az EU-nak egyhangú döntésre van szüksége az új szankciók elfogadásához.
Borítókép: Donald Tusk (Fotó: AFP)