Afganisztánban a tálibok azóta, hogy 2021-ben átvették a hatalmat, szigorúan értelmezett iszlám jogrendszert vezettek be. A legújabb intézkedések azonban még tovább korlátozzák a médiát, különösen a képi ábrázolásokat, írta a brit Telegraph.
Fokozatos bevezetés
Saiful Islam Khyber, a bűnmegelőzéséért felelős minisztérium (PVPV) szóvivője elmondta, hogy a törvény egész Afganisztánra vonatkozik, de csak fokozatosan kerül végrehajtásra. Kiemelte, hogy a hatóságok igyekeznek meggyőzni az embereket arról, hogy az élőlények képei ellentétesek az iszlám törvényekkel.
„Erőszaknak nincs helye a törvény végrehajtásában, ez csak tanács, és az emberek meggyőződésén alapul, hogy ezek a dolgok valóban ellentétesek a saríával (iszlám törvényekkel), és kerülni kell őket”, hangsúlyozta Khyber.
A törvény több szabályt is részletez a média számára, amely tartalmazza az élőlények képeinek közzétételének tilalmát, valamint azt, hogy a médiumok ne gúnyolják vagy alázzák meg az iszlámot és ne szálljanak szembe az iszlám törvényekkel.
Noha a törvényt hivatalosan még nem tartatják be, a hatóságok már tanácsot adtak a lakosságnak, hogy ne készítsenek és ne nézzenek képeket élőlényekről telefonokon vagy más eszközökön. Érdekes módon a tisztviselők folyamatosan posztolnak emberekről készült fotókat a közösségi médiában.
Khyber hozzátette, hogy a törvény bevezetése a különböző tartományokban már folyamatban van, de még nem mindenhol kezdődött meg. Az intézkedés először a tálibok fellegvárának számító Kandahár és Helmand tartományokban, valamint Takhar tészaki részén került bevezetésre.
Az egész országra kiterjedő szabályok
A törvény kihirdetése előtt a tálib tisztviselők Kandahárban nem készíthettek fotókat vagy videókat élőlényekről, de ez a szabály nem vonatkozott a médiára. Most azonban a szabály mindenkit érint, beleértve a sajtót is.
Vasárnap a PVPV tisztviselői helyi újságírókat hívtak össze, és tájékoztatták őket arról, hogy az erkölcsrendészet bevezeti a törvényt.
A riportereknek és operatőröknek azt tanácsolták, hogy készítsenek távolabbi felvételeket és kevesebb eseményt filmezzenek, hogy „hozzászokjanak” a változásokhoz.
A tálib uralom korábbi időszaka, 1996 és 2001 között is tiltotta az élőlényekről készült képeket az egész országban, de az ilyen szabályokat a 2021-es visszatérésük óta még nem vezették be széleskörűen.
Nők a médiában és a nemek közötti egyenlőtlenség
2021 óta a tálibok szórványosan kényszerítették a vállalkozások tulajdonosait, hogy bizonyos cenzúrázási szabályokat tartsanak be, például hogy áthúzzák a férfiak és nők arcát a reklámokon, műanyag zacskóval fedjék be a bolti próbababák fejét vagy homályosítsák el a halak szemét az éttermi menükről készült képeken.
Amikor a tálib hatóságok átvették a hatalmat, Afganisztánban mintegy 8400 alkalmazott dolgozott a médiában, azonban mostanra mindössze 5100-an maradtak a szakmában, köztük 560 nő. A nők különösen súlyosan érintettek, hiszen azokat szigorúbb korlátozásoknak vetették alá. Helmand tartományban a nők hangját már teljesen betiltották a televízióban és rádióban.
Afganisztán a Sajtószabadság Határok Nélkül szervezet által összeállított sajtószabadsági rangsorban a 122. helyről a 178. helyre csúszott vissza a vizsgált 180 országból.