A tálibok a közelmúltban további korlátozásokat vezettek be az afganisztáni médiaszervezetek ellen, megtiltották a törvényeik és politikájuk kritizálását, és megtiltották az élő politikai műsorok közvetítését – közölte az afganisztáni médiát és sajtószabadságot támogató független szervezet, az Afghanistan Journalists Center (AFJC).
Az AFJC szerint a tálibok egy szeptember 21-i találkozón arra utasították a média vezetőit, hogy a politikai műsorok témáit előbb a táliboknak kell jóváhagyniuk. Az iszlamista vezetők új irányelveket adtak ki, amelyekben arra utasították a médiaszervezeteket, hogy csak olyan vendégeket hívjanak meg, akiket a csoport jóváhagyott.
A tálibok 68 olyan szakértő listáját adták át nekik, akiket politikai műsorokban való szereplésre engedélyeznek. Az új irányelvek szerint a tálib tisztviselőket előzetesen tájékoztatni kell, ha olyan vendéget akarnak meghívni a műsorokba, akik nem szerepelnek a listán.
Az irányelv újabb erőfeszítés a független média további gyengítésére és marginalizálására
– fogalmazott az AFCJ közleményében, amelyben felszólította a tálibokat, hogy tartózkodjanak a szabad média elnyomásától.
Ilyen a tálib elnyomás
A tálibok a három évvel ezelőtti hatalomátvételük óta folyamatosan korlátozzák a médiaszervezeteket, többek között megtiltották a nőknek, hogy arcukat adásban mutassák, és megtiltották a zenei műsorok sugárzását.
Egyes tartományokban még a női hangok sugárzását is megtiltották a betelefonálós műsorokban. A csoport emellett rendszeresen bebörtönöz újságírókat és médiaszakembereket, akik a tálibok szerint „az afganisztáni nemzeti és iszlám érdekek ellen” cselekszenek.
A tálibok figyelmeztettek, hogy ha egy médiaszervezet megszegi az új irányelvek bármelyikét, a csoport a törvényeknek megfelelően fog eljárni a műsorvezetővel, a producerrel, a szerkesztővel és a vendégekkel szemben.
Amióta a tálibok visszaszerezték az ellenőrzést Afganisztán felett, a csoport 21 médiairányelvet adott ki, amelyek célja a médiatevékenység korlátozása, és amelyek közül néhány meglehetősen bizarrnak tekinthető.
Az Afganisztánban dolgozó újságírók nem mernek beszélni, mert félnek a tálibok általi büntetőeljárástól. Mások azonban, akiknek sikerült elmenekülniük az országból, élesen bírálták az új irányelveket.
Ez a szólásszabadság halála
– mondta Nawid Ahmad Barakzai, egy jelenleg Pakisztánban élő afgán újságíró a Deutsche Welle német lapnak. A férfi a tálibok uralma alatt dolgozott Afganisztánban, mielőtt elmenekült az országból. Az afganisztáni médiumoknak az sem megengedett, hogy beszámoljanak a korrupcióról, az erkölcstelenségről, a törvénytelenségről vagy a tálibok által a múltban is elkövetett erőszakról – tette hozzá.
Az újságíróknak tálib jóváhagyást kell szerezniük ahhoz, hogy a közvéleményt megkérdezzék az eseményekről
– idézte fel Barakzai. Figyelmeztetett, hogy ha az új irányelveket végrehajtják, a tálibok propagandájukhoz használhatják az afgán médiát. A hatalomra kerülésük óta a tálibok legnagyobb követelése a biztonság helyreállítása Afganisztánban. Ezért a csoport szigorúan ellenőrzi, hogy milyen hírek érkeznek Afganisztánból.
Egy Afganisztánban dolgozó újságíró, aki biztonsági okokból névtelen kíván maradni, elmondta a német lapnak, hogy a tálibok nem engedik, hogy újságírók tudósítsanak a bűncselekmények, a robbanások, a lopások vagy más események helyszíneiről. Elmagyarázta, hogy a tálib hírszerző erők olyan részletekkel látják el a médiát, „amilyen módon az számukra előnyös”.
Borítókép: A tálibok megszüntetik a sajtó- és szólásszabadságot (Fotó: AFP)