A taláros testület két magánszemély – egyikük az SOS Romania párt volt tagja, a másik az egészségügyi minisztérium volt szóvivője – óvásának szavazattöbbséggel helyt adva semmisítette meg a központi választási bizottság (BEC) csütörtöki határozatát Sosoaca elnökjelöltségének iktatásáról.
Az alkotmánybíróság csak egy sajtóközleményben jelentette be megfellebbezhetetlen döntését, de annak indoklását nem tette még közzé. A román média belső értesülésekre hivatkozva azt írta: Sosoaca jelöltségének elutasításában közrejátszottak Románia alkotmányos rendjét megkérdőjelező, lázító nyilatkozatai.
Sosoaca úgy értékelte: kizárásáról szóló döntés „a román nemzet ellen elkövetett gyilkosság”, és azt bizonyítja, hogy az igazságszolgáltatás „totális irányítás alá került”. Szerinte a „Sosoaca-tájfunt” csak törvénytelenséggel lehetett megállítani.
Az EP-képviselő csütörtökön iktatta a BEC-nél az államfőjelöltségét támogató aláírásokat, ahol azt állította, hogy őt és gyermekeit is rendszeresen érik halálos fenyegetések. Ugyanakkor éles kirohanást intézett az EU, a NATO és az Egyesült Államok ellen, azt követelve, hogy tüntessék el Románia területéről az idegen katonai támaszpontokat.
Az alkotmánybíróság szombati ülésén elutasította azokat az óvásokat, amelyek Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), illetve Nicolae Ciuca, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) államfőjelöltjének indulása ellen adtak be, továbbá – egy ellenkező előjelű óvást elutasítva – megerősítette a BEC korábbi határozatát, miszerint Miron Cozma, az 1990-es bányászjárások vezéralakja nem teljesíti az elnökválasztáson való induláshoz szükséges feltételeket.
Romániában szombat éjfélig iktathatják a jelöltek a támogató aláírásokat. Sosoaca és Cozma kizárása után tizenegy államfőjelölt maradt versenyben. Romániában november 24-én rendezik az elnökválasztás első, december 8-án pedig a második fordulóját.
Borítókép: Diana Iovanovici Sosoaca, a román SOS párt képviselője szájkosarat viselve tiltakozik az Ursula von der Leyen európai bizottsági elnöki tisztségéről szóló bizalmi szavazás előtti felszólalásokon az Európai Parlament strasbourgi ülésén (Fotó: AFP)