Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen és a Pfizer vezérigazgatója, Albert Bourla között a Covid–19-vakcinák beszerzéséért folytatott verseny során keletkezett privát szöveges üzenetek nyilvánosságra hozatalával kapcsolatos jogi csatát a jövő hónapban tárgyalja az EU legfelsőbb bírósága, írta névtelen forrásokra hivatkozva a Financial Times.
A The New York Times 2023 januárjában perelte be az Európai Bizottságot, miután a bizottság közölte, hogy „nem rendelkezik” az újság által az információszabadság iránti kérelem alapján kért szöveges üzenetekkel. Az újság a szöveges üzenetek közzétételét követeli, mivel azok fényt deríthetnek arra, hogyan tárgyalt Ursula von der Leyen a több milliárd euró értékű járványügyi szerződésekről.
Az ügyet november 15-én egy tizenöt bíróból álló tanács fogja tárgyalni, amely általában a rendkívül összetett vagy nagy jelentőségűnek ítélt ügyekkel foglalkozik.
Hol vannak az sms-ek?
Korábban lapunk is megírta, hogy Ursula von der Leyen 2021 márciusában előzetes tárgyalásokat folytatott a Pfizer vezetőjével a koronavírus elleni oltóanyag beszerzéséről és gyakorlatilag sms-ben egyeztetett a részletekről a gyógyszeripari óriás vezérigazgatójával, Albert Bourlával. A mintegy 35 milliárd eurós üzlet kapcsán 2022 januárjában vizsgálat is indult, de az Európai Bizottság elnökének stábja nem találta meg a kérdéses sms-eket.
Az uniós ombudsman korábban arra jutott, hogy Von der Leyenék szándékosan hátráltatták a munkáját, amikor azt állították, semmiféle szöveges üzenetet nem találtak a bizottsági elnök és Bourla között. Később kiderült, hogy állítólag csak a belső dokumentum-nyilvántartást tekintették át, az sms-eket nem, mondván, azok túlságosan „rövid életűek”, ezért nem tartoznak a szakpolitikával kapcsolatos dokumentumok megőrzésére vonatkozó uniós jogszabály hatálya alá.
A Politico beszámolója szerint a korábban szintén korrupcióval gyanúsított magyarellenes uniós biztos, Vera Jourová is az sms-esek „rövid életű, múlandó jellegével” védte Von der Leyent.
A bíróság várhatóan dönt a bizonyítékok elfogadhatóságáról, majd a bizottság jogi képviselőitől azt kéri, hogy adjanak magyarázatot arra, hogy léteztek-e valaha is az üzenetek, és ha igen, miért nem rögzítették azokat. Várhatóan azt is megkérdezik tőlük, hogy megsemmisítették-e őket, és ha igen, milyen okból.
Ráég a korrupció gyanúja Ursula von der Leyenre
Von der Leyen azt szorgalmazta, hogy Brüsszel közösen vásároljon több milliárdnyi vakcinát, és ossza szét azokat a Covid–19 megfékezéséért küzdő uniós tagállamok között, amit nagyrészt sikerként könyvelnek el.
A Von der Leyen Bourlával folytatott állítólagos magánlevelezése körüli vita azonban azóta is kísérti őt, és felerősítette azok kritikáját, akik szerint a tárgyalások nem voltak átláthatóak, és túl nagy személyes kontrollt gyakorolt. Az EU általános bírósága júliusban úgy döntött, hogy a Bizottság egy másik ügyben jogellenesen eltitkolta a Covid–19-vakcinákra vonatkozó közbeszerzési szerződések egyes részleteit.
„Azért indítottuk ezt a pert, mert fontos kérdéseket vet fel az Európai Unió demokratikus felügyeletével kapcsolatban. A nyilvánosság továbbra sem kap tájékoztatást az Európai Unió története egyik legnagyobb közbeszerzési szerződésének tárgyalt feltételeiről. Várjuk az ügy tárgyalását” – mondta Nicole Taylor, a The New York Times szóvivője. Az Európai Bizottság nem kívánt nyilatkozni az ügyben a lap megkeresésére.