Az Európai Unió menekültügyi rendszerére nehezedő nyomásra figyelmeztet a Die Welt német napilap, amely szerint „a számok Orbánt igazolják”, hiszen Németországban az idei első kilenc hónapban több mint 170 ezer menedékkérelmet regisztráltak, míg hazánkban összesen huszonegyet.
Ha a számok mögé nézünk, ez egyben azt is jelenti, hogy ha a magyar kormány engedne Brüsszel nyomásának, az akár több tízezer migráns befogadását is jelenthetné.
Bár az uniós migrációs paktumot csak májusban fogadták el, azon máris mutatkoznak az első repedések. A napokban egy másik német napilap, a Die Zeit is foglalkozott a kérdéssel, és arra a következtetésre jutott, hogy Magyarország mellett egyre több uniós tagállam keres kiutat a zsákutcával fenyegető szabályozás alól.
Hollandia és Magyarország már hivatalosan is bejelentette, hogy mentességgel kíván élni, Lengyelország és Finnország a belarusz, illetve az orosz határon kialakult helyzet, Ciprus pedig a Szíriából érkezők által jelentett nyomás miatt húzná meg a vészféket.
A Die Welt szerint az EU vezetői egyetértenek abban, hogy sürgős intézkedésekre van szükség a migráció kezelésére. Vannak kezdeményezések a kitoloncolások felgyorsítására és a harmadik országokban létesítendő központok felállítására is, de a konkrét lépések és azok végrehajtása körül még sok a bizonytalanság. A tagállamok közötti nézetkülönbségek és az egységes megközelítés hiánya pedig továbbra is kihívást jelent.
Borítókép: Orbán Viktor magyar miniszterelnök (Fotó: Csudai Sándor)