Az ukrajnai háború kezdete óta az EU szankciókkal próbál nyomást gyakorolni Oroszországra és Putyin szövetségeseire. Dél-Franciaországban a jelek szerint sikerült csapást mérni az orosz oligarchákra. Igazságügyi körök szerint a hét elején pénzmosás miatt indított nyomozásban lefoglaltak több, orosz vállalkozók tulajdonában lévő villát, írta a Merkur.
Többek között lehetővé tették egy grasse-i ingatlan, valamint egy Saint-Raphaël-ben és egy Grimaud-ban található luxusvillák lefoglalását.
Párizs Putyin barátait veszi célba
Az elkobzott vagyon összesen több minthetvenmillió eurót (28 milliárd Ft) tesz ki. Ezek zömmel két orosz oligarchához köthetők: Ruszlan Gorjuhin és Mihail Opengejm, akik állítólag mindketten ciprusi útlevéllel rendelkeznek. Mindketten az energiaszektorban tevékenykednek, és nem ismeretlenek. Gorjuhin állítólag a milliárdos Arkagyij Rotenbergnek, Vlagyimir Putyin közeli bizalmasának dolgozott.
Az Opengejm neve a Pandora Papersben, az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumának (ICIJ) leleplező vizsgálatában is feltűnt, amely 2021-ben számos gazdag magánszemély, köztük politikusok adóelkerülési trükkjeire derített fényt.
Szankciók az orosz oligarchák ellen
Az ukrajnai háború 2022. februári kezdete óta az EU szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Ezek az intézkedések nemcsak gazdasági szankciókat, valamint a diplomaták és a vízumok korlátozását foglalják magukban, hanem Putyin támogatóit is érintik. A Kreml-közeli oligarchák nem férhetnek hozzá az EU-ban lévő vagyonukhoz, sokan közülük jelentős vagyonnal rendelkeznek Oroszországon kívül.
A háború kezdete óta Franciaország milliárdos nagyságrendben fagyasztott be orosz vagyontárgyakat. Többek között luxusjachtokat, luxusnyaralókat és hasonló vagyontárgyakat koboztak el. A legtöbb esetben a vagyont csak befagyasztják, mivel a végleges elkobzás jogi akadályokkal jár.
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban kijelentette, hogy az orosz vagyon lefoglalására tett kísérletek lopásnak minősülnek, és nem maradnak büntetlenül. Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese pedig úgy fogalmazott, hogy Oroszország vagyonának külföldön történő lefoglalása a hadüzenet legitim indokának tekinthető.