Elhunyt az utolsó navahó kódbeszélők egyike

107 éves korában elhunyt John Kinsel sr., a navahó kódbeszélők egyik utolsó tagja, aki társaival együtt a törzsi nyelvükből kifejlesztett kódrendszerrel továbbította az amerikai hadsereg fontos üzeneteit a második világháború csendes-óceáni hadszínterén.

Forrás: MTI2024. 10. 21. 11:25
Illusztráció Egyesült Államok, Arizona, Window Rock, Festival Navajo Nation Fair, felvonulás, Navaho kódbeszélő
Illusztráció Egyesült Államok, Arizona, Window Rock, Festival Navajo Nation Fair, felvonulás, Navaho kódbeszélő Fotó: Dozier Marc Forrás: Hemis/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A navahó őslakosok vezetői a hét végén jelentették be Kinsel halálát, írta az MTI.

Buu Nygren, a navahó nép elnöke Kinsel tiszteletére elrendelte, hogy a rezervátumban október 27-ig engedjék félárbocra a zászlókat. A törzs az Arizona, Utah és Új-Mexikó határvidékén elterülő rezervátumban él. 

„Kinsel a tengerészgyalogság tagja volt, aki navahó kódbeszélőként a legszörnyűbb körülmények között is felelőssége teljes tudatában, bátran és önfeláldozóan harcolt mindannyiunkért” – fogalmazott Nygren a vasárnap kiadott közleményében. 

A 1943. július 7-én készült fényképen a Csendes-óceán déli részén fekvő Ballartban készült Lloyd Oliver tizedes, egy navahó indián, amint egy terepi rádiót üzemeltet
A 1943. július 7-én készült fényképen a Csendes-óceán déli részén fekvő Ballartban Lloyd Oliver tizedes, egy navahó indián egy terepi rádiót üzemeltet. Fotó: AFP/US Marine Corps

Kinsel halála után már csak két navahó kódbeszélő maradt életben, Peter MacDonald egykori navahó törzsfőnök és Thomas H. Begay. 

Az amerikai tengerészet több száz navahó őslakost toborzott kódbeszélőnek a második világháború alatt. A kódbeszélők az akkor még nem írott, törzsi nyelvükből fejlesztett kódolással továbbítottak üzeneteket, amelyeket a japán hadsereg kódfejtői nem tudtak feltörni. Kinsel az arizonai Cove-ben született, és a lukachukai navahó közösségben élt. 1942-ben vonult be a tengerészethez, és kódbeszélőként szolgált többek között az Ivo Dzsima-i ütközetben is. Ronald Reagan amerikai elnök 1982-ben nyilvánította augusztus 14-ét emléknappá a navahó kódbeszélők tiszteletére, ez a nap Arizonában és a navahó őslakosok földjén állami ünnep. 

A navahó kódbeszélők történetéről John Woo forgatott filmet 2002-ben A fegyverek szava címmel Nicolas Cage és Adam Beach főszereplésével.

 

Borítókép: Egy navahó kódbeszélő Arizonában, a Window Rock fesztiválon  (Fotó: Hemis/AFP/Dozier Marc)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.